További Tudomány cikkek
Amerika jó ideje démonizálja a marihuánát |
A kooperatíva érvelése szerint annak ellenére, hogy a marihuána még nem elismert gyógyszer, bizonyos személyek vagy csoportok számára lehetnek orvosilag jótékony hatásai. A legfelsőbb bíróság hétfői egyhangú döntése értelmében azonban mindenféle célú felhasználása tilos a kannabisznak, mivel az illegális kábítószereket felsoroló törvény sem tesz kivételt, sőt világosan jelzi, hogy a marihuána jelenleg nem használható gyógyításra.
Jelenleg nem bizonyított a marihuána gyógyhatása, sem az, hogy hatékonyabb lenne a legális alternatíváknál. A minnesotai Mayo Klinika hétfőn kiadott tanulmánya szerint a marihuána-alapú étvágyjavító gyógyszer kevésbé volt hatékony, mint a Bristol-Myers Squibb szabványgyógyszere. A rákbetegséggel kapcsolatos anorexiában szenvedők 73 százalékának javult az étvágya a Bristol-Myers megesztrol-acetát szerének szedése után, míg a Roxane cég marihuánából kivont dronabinol hatóanyagát szedők közül csak 47 százaléknál tapasztaltak étvágyjavulást.
Zárjegyek Arizonából |
Jelenleg számos ország foglalkozik a marihuána orvosi célú felhasználásának engedélyezésével. A belga kormány idén januárban fogadta el azt a törvényjavaslatot, mely szerint a jövőben nem tekintik büntetendő cselekménynek a személyes használatra tartott kannabisz birtoklását és fogyasztását. A francia kormány 1997 óta foglalkozik a kannabisz orvosi célú legalizálásával. Németországban szintén engedélyezett a fű egyes összetevőinek használata, elsősorban AIDS-ben és szklerózis multiplexben szenvedő betegek panaszainak enyhítésére. Kanada 1999-ben engedélyezte az orvosi célú felhasználást, a betegek azonban ezidáig csak illegálisan juthattak a szerhez. Idén megkezdik a termesztői engedélyek kiadását, így a betegek saját használatra ültethetnek államilag meghatározott számú növényt.