További Üzlet cikkek
Hiányzó szabályok
A jelenlegi szabályok szerint a jövőben nem ellenőrizhető, hogy árain belül milyen keresztfinanszírozást érvényesít az egyesült Magyar Telekom - jelentették ki a Hungarotel, az Invitel, a Monor Telefontársaság, a BT, a PanTel, a Tele2, a GTS-Datanet, a 3c-Magyarország, a UPC vezető képviselői az Indexnek. Az átlátható könyvelés feltétele lenne annak is, hogy a domináns helyzetben levő céget ténylegesen rá lehessen kényszeríteni olyan nagykereskedelmi csomagok kialakítására, melyek segítségével bármely más szolgáltató is nyújthat közvetlenül az ügyfeleknek például mobil telefóniát. Ha ez, a szolgáltatások és az infrastruktúra különválasztása megvalósulna, akkor a verseny még az összeolvadás esetén megmaradhatna.
Nem lehet vizsgálat nélkül lépni
Az UMTS-tender óta a legnagyobb jelentőségű történés a magyar piacon a T-csoport két tagjának egyesülése - vélik a szolgáltatók. Szerintük lehetetlen, hogy az állami szervek anélkül vegyenek tudomást egy ilyen léptékű egyesülésről, hogy valamiféle érdemi vizsgálatot tartanának az egyébként mindenütt szigorúan szabályozott piacon a várható hatásokról. A szolgáltatók azt várják, hogy legkésőbb beadványaik nyomán több szervnél is vizsgálat kezdődik az ügyben. Bár versenyjogi szempontból még a szolgáltatók is további elemzést tartanak szükségesnek, és azt elismerik, hogy az egyesülés előzetes versenyhatósági engedélyt - tekintve, hogy cégek egy tulajdonos kezében vannak - nem igényel, szerintük a fúzióval létrejövő cég működése a jelenlegi keretek között sértheti a versenyt.
Mit adhat az új cég?
Közös számla, egyetlen telefonszám, amely igény szerint csörög a vezetékes vonalon vagy a mobilkészüléken, kapcsolt, kedvezményes díjcsomagok - sorolják a szolgáltatók, hogy milyen előnyöket jelenthet a versenytársakkal szemben az egyesülés. Mindezen szolgáltatások elérhetetlenek nem csak a társszolgáltatóknak, de konkurens mobilcégeknek is. Ráadásul egyetlen lépésre vagyunk onnan, hogy a szolgáltatási csomagba - a T-Online révén - az internet is bekerüljön - teszik hozzá. Nem is beszélve arról, hogy a T-csoport másik vezetékes hálózatot is birtokol (lásd T-Kábel). "Azt valószínűleg a magyar piacon működő, és nem a T-csoporthoz tartozó valamennyi szolgáltató nevében mondhatjuk, hogy a jelenlegi keretek közötti fúzió mindenki érdekét sérti" - mondják az a már idézett cégek képviselői. Az Európai Unió szabályozási stratégiája szerint a szabályozás célja, hogy minden egyes szabályozási lépés közelebb vigyen a versenyhez, éppen ezért elfogadhatatlan, hogy Magyarországon a piac éppen ezzel ellentétes irányba mozdul el, és úgy tűnik, hogy a szabályozásnak nincsen eszköztára az ebbe való beavatkozásra."
A kapcsolt szolgáltatásokkal önmagukban nincs probléma, hiszen a fogyasztók által igényelt irányba halad mindenütt a piac: mindenki megkímélné az ügyfelet a sokszor összehasonlíthatatlan tarifacsomagok elemzésétől, a vásárló azt akarja, hogy mindenkor a legkedvezőbb díjakat igénybe véve használhassa a különböző szolgáltatásokat, úgy, hogy az ehhez szükséges kalkulációt elvégzik helyette, és a végén kap egyetlen számlát - mondták az Index felvetésére a cégek képviselői. Amennyiben valóban hozzáférhetővé válik az infrastruktúra, átláthatóvá a könyvelés, ennek fényében nagykereskedelmi áron, egyenlő feltételek mellett hozzájuthatnak a szolgáltatni kívánt termékekhez a társszolgáltatók, akkor a fogyasztók számára is gyümölcsöző lehet a mostani egyesülés.