A nemzetek egyik legnagyobb kincse a rádióspektrum, olyan hatalmas iparágak épülnek rá, mint a tévés műsorszórás, a mobiltelefonálás és a vezeték nélküli internetezés. A következő években az Európai Unióban a frekvenciahasznosítás lesz az egyik legfontosabb kérdés, mert 2012-re mindegyik tagállamban lekapcsolják az analóg tévét, és akkora frekvenciasáv lesz ismét szabad, amelyen hazánkban három új mobilszolgáltató elférne.
Új szolgáltatókra pedig szükség lehet, mivel az Európai Unió lakosságának 7 százaléka olyan területen él, ahol egyáltalán nincs nagy sebességű internetelérés. Ezekben a régiókban általában túl sokba kerül a vezetékes infrastruktúra kiépítése, de rádiós technológiákkal megoldható a hálózati lefedettség. Hazánkban részint ezt a cél szolgálja a Nemzeti Hírközlési Hatóság által kiírt mobiltender is, amellyel a vidéki szélessávú hozzáférés kiépítésére alkalmas 450 megahertzes frekvenciablokkokat is értékesítik.
Exportált tapasztalat
Az európai frekvenciahatóságokat tömörítő Radio Spectrum Policy Group (RSPG) élére a magyar szakhatóság vezetője, Pataki Dániel került, tehát a szervezet a következő fél évben az ő vezetésével keres majd választ a spektrumhasznosítás fő kérdéseire. Pataki jelenleg egy másik európai szervezet, a hírközlési szabályozók csoportjának (European Regulators Group) az elnöke is egyben.
A RSPG magyar és nemzetközi tapasztalatok alapján összeállít egy eszközkészletet, amely megmutatja a nemzeti szakhatóságoknak, hogy miként tudják hatékonyan felhasználni a rendelkezésre álló spektrumot. Az RSPG feladata a frekvenciagazdálkodás szakmai hátterének előkészítése, a szervezet nem folyik bele a politikai vitákba, amely az egységes európai szabályozás mellett kardoskodó Európai Bizottság, valamint a tagországok egyedi érdekeit képviselő Európai Parlament közt zajlik. Noha néhány ország, például Svédország, Anglia és Franciaország már döntött a szabad frekvenciák felhasználásáról, Pataki szerint fontos, hogy a többiek egységes politikát alakítsanak ki.
Más frontokon is összecsapnak az érdekek, a digitális átállással felszabaduló frekvenciák iránt nemcsak a mobilcégek érdeklődnek, hanem a tévés műsorszórók is. Hiszen elképzelhető, hogy a vidéki lefedettség - amint hazánkban is - a 450 megahertzen is megoldható, és mobilinternet helyett további tévécsatornák kaphatnak helyet a spektrumon.