Nem halálos
A fegyver a hagyományos kézisokker kilőhető és hosszú drótpórázon biztonságos távolból használható verziója. Az amerikai rendőrség évek óta előszeretettel használja örjöngő emberek magatehetetlenné tételére - legfőbb előnye a hagyományos fejlövéssel szemben, hogy az esetek túlnyomó többségében nem okoz maradandó sérülést.
Lézerirányzék segíti a célzást |
A megszólalásig pisztolyra hasonlító eszköz öt méteres távolságig "lő". Az elektródákat - a lőporos rendőri verzióval szemben - sűrített levegő segítségével juttatja a bénítandó tag arcába. Ez azért fontos, mert így a legtöbb államban engedély nélkül tartható önvédelmi eszköz. Csak egy pár ceruzaelem kell a berendezésbe és már repülhet is a hétwattos sokkocska, amely négy-öt percre lefekteti az antagonistát.
Nyertek a terroron
A Taser 1993-as alapításától 2001-ig egyetlen évet sem zárt nyereséggel. Most azonban több jel is arra mutat, hogy ez a trend megfordul. A magyarázat kézenfekvő: szeptember 11, a WTC elleni terrortámadás napja.
Mivel a géppisztolyos őrök nem növelik érdemben az utazóközönség biztonságérzetét, a légitársaságok úgy döntöttek inkább bénítópisztolyokkal szerelik fel a kötelező biztonsági személyzetet. Egy lövedék kárt tehet a gépben vagy a poggyászban, a félresikerült sokkolás azonban meg sem kottyan egy villámcsapás elviselésére tervezett utasszállítónak.
Tavaly szeptemberben az amerikai légifelügyelet előzetes jóváhagyásával több légitársaság is tárgyalásokat kezdett a Taserrel. A United Airlines 1300 bénítópisztolyt vásárolt, de sorban áll még az American Airlines, a Continental Airlines, a Northwest Airlines, és az American Trans Air. A Taser így jóval túlteljesítette a 2001 utolsó negyedévére tervezett bevételét, a diadalmenetet pedig a polgári piacon folytatja - így nem csoda, hogy részvényei árfolyama felfelé tör.