Évente több mint 20 millió gyereket nem oltottak be kanyaró ellen
- Szeptembertől kötelező lesz a bárányhimlő elleni védőoltás
- Az Egyesült Államok 22 tagállamában terjed, Európában több mint 70 embert ölt meg a kanyaró
- Kanyaró miatt esett kómába az El Al légitársaság egyik légiutaskísérője
- Házhoz mentek az orvosok beoltani azokat, akik együtt voltak a rendelőben a kanyarós beteggel
További Tech-Tudomány cikkek
2010 és 2017 között 169 millió gyereket nem oltattak be kanyaró ellen, azaz évente 21,1 milliót, ez pedig azzal fenyeget, hogy újra járványokat okozhat a betegség – közölte csütörtökön az UNICEF.
A kanyaró vírusa mindig meg fogja találni a beoltatlan gyerekeket. A napjainkban tapasztalt járványkitörésekhez az elmúlt évek oltatlansága vezetett
– mondta Henrietta Fore, a UNICEF ügyvezető igazgatója. A sebezhetőség növekedésével a világon majdnem megnégyszereződött a kanyarós esetek száma 2019 első negyedévében az előző év azonos időszakához képest: az Egészségügyi Világszervezet adatai alapján 112 063 fertőzés történt.
2017-ben mintegy 110 ezren haltak meg kanyaróban a világon, nagy részük gyerek volt, 22 százalékkal többen, mint egy évvel korábban.
A kanyaró erősen fertőző betegség, amely vakságot, süketséget és agykárosodást okozhat, de halálos is lehet. Jelenleg a világ több pontján terjed a járvány, többek között az Egyesült Államokban, Európában, a Fülöp-szigeteken, Tunéziában és Thaiföldön.
A védőoltás két adagja szükséges ahhoz, hogy egy gyerek védett legyen. A WHO szerint 95 százalékos átoltottság kell az úgynevezett nyájimmunitáshoz, vagyis ahhoz, hogy a közösség védettsége megóvja a betegségtől azokat is, akik nem kaphatnak védőoltást.
A jelentés szerint az első adagot a gyerekek 85 százaléka, a másodikat még kevesebben, csak 67 százalékuk kapta meg a világon a gyenge egészségügyi ellátórendszer, az oltóanyag hiánya vagy drágasága, a túlzott engedékenység és az oltásellenesség miatt.
A fejlett országok közül az Egyesült Államokban van a legtöbb, 2,5 millió gyerek, aki az első adag vakcinát sem kapta meg 2010 és 2017 között.
Az ország jelenleg az elmúlt húsz év legnagyobb kanyarójárványával küzd. Második a listán Franciaország és Nagy-Britannia, ahol ugyanebben az időszakban 600 ezer, valamint 500 ezer gyerek maradt oltatlan.
A szegényebb országokban igazán súlyos a helyzet: Nigéria a listavezető, ahol 2017-ben majdnem négymillió, egyévesnél fiatalabb gyerek nem kapta meg az első adagot, a második India 2,9 millióval, őket követi Pakisztán és Indonézia 1,2 millióval, majd Etiópia 1,1 millióval.