Még egy élhető bolygó lehet egy közeli naprendszerben
További Tech-Tudomány cikkek
- Egy új kutatás szerint a magánytól tényleg megszakadhat az ember szíve
- Megoldódott a 19. század egyik nagy rejtélye
- Tim Cook leköszönőben, de ki veheti át a helyét az Apple-nél?
- Hova üljünk egy repülőn, hogy biztosan túléljünk egy balesetet?
- Sütik és szörfözés – a web szavainak roppant különösek a gyökereik
Négy éve figyeltek fel jobban a csillagászok a Kentaur csillagképben megtalálható Proxima Centauri csillagra, amikor felfedeztek egy körülötte keringő, potenciálisan lakható Föld-szerű bolygót. Azóta sajnos egy akkora villanást is észleltek, ami ha volt is élet a bolygón, azt nagy valószínűséggel felperzselte.
Némi reményre ad okot, hogy jel érkezett a csillagrendszerből, ami egy másik bolygó jelenlétére utal
Illetve, ha úgy vesszük, a Proxima Centauri nincs is annyira messze tőlünk, hiszen csak 4,2 fényév a távolság, ez a legközelebbi csillag a Napunkhoz. Az első bolygó felfedezése után már sejtették, hogy lehet ott még egy másik is, ezért ráállították a csillagrendszerre az chilei Atacama-sivatagban lévő ALMA teleszkópot, hogy figyelje az onnan érkező fénysugarakat.
A témáról frissen megjelent tanulmányban az alaposan tanulmányozott csillagrendszer radiális sebességének 17 évnyi adatát nézték át, hátha megtalálják a sejtett második bolygóra utaló jeleket.
A radiális sebességre épülő módszer lényegében arra épül, hogy a csillag fényének frekvenciája és hullámhossza annak függvényében változik, hogy éppen közelednek vagy távolodnak tőle a megfigyelt objektumok, jelen esetben a keresett bolygók. Távolodó test esetén vöröseltolódás, közeledő test esetén kékeltolódás látható.
Az észlelt jeleket a csillag mágneses aktivitásának változása is okozhatja, de a tudósok szerint az 1900 napig tartó megfigyelés kellően alátámasztja, hogy egy bolygó áll a változások hátterében.
A frissen felfedezett bolygó a Proxima c nevet viseli, és valószínűleg nagyobb tömegű a Földnél, de kisebb az Uránusznál és a Neptunusznál, és a számítások szerint nagyjából 5,2 évente kerüli meg a központi csillagot. Viszonylag távol is van tőle, ezért ha van víz a felszínén, akkor az fagyott.
A korábban megtalált Proxima b jóval gyorsabban kering, 11,2 napon alatt tesz meg egy kört a pályáján, és a Proxima Centauritól mért távolsága 5 százaléka a Nap-Föld távolságnak. Mégsincs rajta forróság, mert a csillaga kevésbé forró, így a tudósok szerint akár folyékony víz is lehet rajta.
(CNN)