![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)
Miért nem tudjuk legyőzni az influenzát?
![D KOM20171024011](https://kep.index.hu/1/0/3191/31917/319176/31917619_035b62e6a140bd6b73ee4a15189870f0_wm.jpg)
További Tech-Tudomány cikkek
-
Már a NASA szerint is valószínűsíthető, hogy 2032-ben aszteroida csapódhat a Földbe
- Mesterséges intelligencia frissítheti a Chrome böngésző jelszavait
- Működik is, meg nem is a Meta gondolatírógépe
- Mesterséges intelligencia elleni ítélettel zárult az egyik első per
- Új Beats fülhallgatót mutatott be az Apple
Köhögés, torokfájás, orrfolyás, láz – nem csoda, ha az elmúlt pár hónapban egyre terjedő koronavírus miatt rögtön pánikba esik az ember, ha ilyen tünetei vannak, pedig valószínűleg csak ártalmatlan megfázásról, vagy egy fokkal kevésbé ártalmatlan, de mára is könnyen gyógyítható influenzáról van szó. Ez elsőre elég megnyugtatóan hangzik, hiszen ezek a betegségek nem tűnnek túl ijesztőnek, de kár lenne elbagatellizálni őket. Már csak azért is, mert
hosszú ideje küzdünk ellenük, de még mindig nem sikerült megfékezni őket.
Az influenza ellen ugyan létezik vakcina, de ez sem garantálja, hogy az ember nem kapja el a vírust. A náthára pedig rengeteg kísérlet ellenére sem találtak még semmilyen gyógymódot az orvosok. Az elmúlt évszázadok alatt az emberiség megfékezte és eltörölte a bolygóról a fekete himlőt, a pestist (oké, a pestist még nem 100%-osan), a gyermekbénulást és egy sor más kórságot - ez a két, rendkívül gyakori betegség azonban valahogy mindig kicsúszott az orvostudomány markából.
Mutációhegyek
Száz éve tört ki a járvány, amiben többen haltak meg, mint a XX. század háborúiban
Hullámzó temetők, háborús bűnbakok, hisztérikus Budapest, halott, halott, halott: mit tudunk ma minden idők legnagyobb járványáról? 100 éve, egy kansasi laktanyából elindult a rettegett spanyolnátha.
Az influenza manapság jobbára ártalmatlan betegségként él a köztudatban, ami egy hétig is ágynak döntheti az embert, de megölni azért nem fogja. Pedig az influenzaszezonban Magyarországon is jelentősen megnő a halálozások száma. A könnyelműség persze nem meglepő, hiszen több mint száz év telt el már az 1918-as spanyolnátha óta, ami a világon két hullámban végigsöpörve 40-50 millió, durvább becslések szerint százmillió ember halálát okozta. A betegséget az A típusú influenzavírus egyik altípusának, a H1N1-nek egy különlegesen virulens törzse okozta, ami
- egyrészt azért lehetett ennyire hatékony, mert a tüdőszövetekbe jutva szélsőséges immunreakciót váltott ki, ami vérzéses tüdőgyulladást, tüdővizenyőt, fulladást okozott a fertőzötteknél,
- másrészt azért, mert az 1889 után születettek nem találkoztak az 1918-as vírushoz hasonlóval gyerekkorukban, így semmilyen védettség nem alakulhatott ki náluk,
- harmadrészt pedig azért, mert az első világháborúból épp kilábaló világon még csak felfutóban voltak a vakcinakutatások, és magát a vírust is csak bő tíz évvel később sikerült azonosítania a kor tudósainak.
Mostanra már sokkal többet tudunk az influenzáról: ismerjük a terjedését, a szövődményeit, meg tudjuk jósolni, hogy melyik vírusok bukkannak majd fel a következő szezonban és meg is tudjuk védeni magunkat az ellene kifejlesztett vakcinával. Teljesen megfékezni azonban nem sikerült a betegséget, ami főként annak köszönhető, hogy az azt okozó vírusok szédületes tempóban mutálódnak a gazdatestekben. Emiatt van az, hogy egy-két szezon elteltével ismét meg tudják fertőzni ugyanazt az embert, és ez teszi rettenetesen nehézzé az influenza elleni vakcinák kifejlesztését is.
![D MTZ20110201006](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/3191/31917/319176/31917675_288e333499aa6388eef8a60108009304_wm.jpg)
Az oltás az optimista becslések szerint is legfeljebb a beoltottak 60-70 százalékát védi meg a betegségtől, de a helyzet ennél lehet rosszabb is, ha a tudósoknak nem sikerül helyesen megtippelniük, melyik vírus lesz domináns a következő szezonban. A jóslatokat ráadásul hónapokkal az influenzaszezon előtt, a másik féltekén dúló járvány alapján kell megtenniük, vagyis könnyen előfordulhat, hogy hiába volt pontos a vakcinára vonatkozó ajánlás, a vírus annyit mutálódott a beadásáig, hogy már nem nyújt megfelelő védettséget.
Miért télen van influenza?
Ezen a ponton érdemes kitérni arra is, hogy miért pont télen kell félnünk a betegségtől. Az influenzaszezon az északi féltekén jellemzően decemberben robban be igazán, februárra éri el a csúcspontját, márciusra pedig le is cseng. A déli féltekén június és szeptember között történik meg ugyanez. Ennek megmagyarázására egy sor elmélet született a sötétségtől az emberek összezártságáig, de egy korábbi kutatás alapján elég valószínű, hogy
a vírus egyszerűen csak jobban érzi magát és jobban is terjed hideg, száraz környezetben.
A kutatást végző Peter Palese tengerimalacokon végzett kísérleteiből kiderült, hogy a vírus 6 fok körüli hőmérsékleten, száraz környezetben közel egy napot is kibír, magas páratartalom és 32 fokos hőmérséklet mellett azonban egy óráig sem képes fennmaradni. A kutatás alapján egyébként a magas páratartalom alacsony hőmérséklet mellett is hátráltatja a vírus terjedését, úgyhogy az influenzaszezonban sokat segíthet, ha az embernek van otthon párásítója.
![Preparált autóbusz amely az influenzajárványos időszak veszélyeit szemléltetik](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/3191/31917/319175/31917545_36774b9757106ded286a74c94ce440d0_wm.jpg)
Lesz valaha rendes gyógymód?
Megfékeztük a himlőt, szinte teljesen visszaszorítottuk a gyermekbénulást, de kétlem, hogy ugyanezt az influenzával is meg tudnánk tenni. Ezeket a vírusokat madarak is hordozzák, csak úgy tudnánk megállítani a terjedését, ha minden költöző madarat kiirtanánk.
– mondta John Oxford, a londoni Queen Mary Egyetem virológusa, aki sok más szakértőhöz hasonlóan úgy véli, hogy nem az a kérdés, lesz-e majd új, világméretű járvány, hanem az, hogy ez mikor következik be.
Na és a nátha?
A megfázás ugyan még az influenzánál is enyhébb betegség, de így is elég kellemetlen tud lenni. Ez a leggyakoribb fertőzéstípus az emberek körében, egy felnőtt átlagosan évente két-három alkalommal kap meghűlést, a tünetek kezelésén túl azonban az égvilágon semmit nem tudunk kezdeni a betegséggel.
Ennek fő oka, hogy a náthát rengeteg kórokozó kiválthatja, ha csak az elsődlegesen felelős rhinovírusokat nézzük, akkor is legalább 160 vírustörzsről beszélünk. Olyan gyógyszert vagy vakcinát rettentően nehéz előállítani, ami mindegyik ellen hatásos, de kiskapuk azért léteznek.
Az egyik ilyen az lehet, ha felfedeznek egy közös elemet a vírusokban, de egy sok törzsből álló vakcinakoktél is működhet, ugyanis a rhinovírus jelenlegi ismereteink szerint nem igazán mutálódik.
Most persze sokkal jobban fel vagyunk készülve egy járványra, mint száz évvel ezelőtt, az igazi megoldás azonban továbbra is egy olyan, univerzális vakcina lenne, amit nem kell évről évre frissíteni, hogy megfeleljen az éppen aktuális vírustörzseknek. Ez a vakcina ideális esetben egyetlen oltás után életünk végéig megvédene minket az összes influenzavírustól, ami emberek százezreinek az életét menthetné meg, Oxford elmondása szerint pedig nem is tűnik megvalósíthatatlannak a dolog.
![D ATI20140211022](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/3191/31917/319176/31917623_bac98fa463e78dd821b9bbe84a77cf18_wm.jpg)
Egyes fehérjék minden vírustörzsben megtalálhatóak, egy ezekből készített vakcina pedig elméletben képes lehet blokkolni a betegség összes típusát. Leírva ez egyszerűnek tűnik, a gyakorlatban azonban elég bonyolult feladat, és ahogy a koronavírus esetében, úgy itt is merülhetnek fel etikai aggályok, mivel a kutatóknak szintetikus vírusokkal is kell dolgozniuk a vakcina megalkotásához. A vakcinafejlesztés rendkívül költséges, egy egyszer beadandó oltás esetében pedig jó eséllyel sosem térül meg ez a befektetés. Kérdéses, hogy így a nagy gyógyszergyártó cégek mennyire fognak belefolyni a dologba, elvégre pénzből élnek ők is.
Laborban készül a koronavírus, és ez nem baj
Elsőre ijesztőnek tűnik, hogy több helyen dolgoznak a vírus szintetikus verzióján. Pedig így juthatunk közelebb a legyőzéséhez.
Ennek ellenére érdemes vele foglalkozni, főleg azért, mert az emberiség egyre rezisztensebbé válik az antibiotikumokra. Ez alapesetben nem lenne probléma, hiszen egy vírusos megbetegedésről van szó, az influenzának azonban számos potenciálisan halálos szövődménye van – például a tüdőgyulladás –, amit ezekkel a gyógyszerekkel lehet kezelni. A legtöbb szakértő pont emiatt egyetért abban, hogy ha most nem használjuk felelősen az antibiotikumokat, könnyen lehet, hogy univerzális vakcina híján egyszer újra nagy pusztítást vihet majd végbe a betegség.
Ha még több információra kíváncsi az influenzával kapcsolatban, nézze meg az Index Képbehozó legfrissebb kiadását:
Amit tudni akart az influenzáról, de sosem merte megkérdezni
Mennyit ér a védőoltás? Hát a C-vitamin? Létezik egyáltalán megfázás? Mi a különbség a nátha és a koronavírus között? Mindenre választ ad az Index Képbehozó.
![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Tech-Tudomány
Valami baj van a Facebookkal és a Messengerrel, ne lepődjön meg, ha nem érkeznek meg az üzenetei
Érkeznek a hibajelentések.
február 11., 09:25
- Tech-Tudomány
Új Beats fülhallgatót mutatott be az Apple
2019 óta vártunk az új Powerbeats Próra.
tegnap, 09:49
- Tech-Tudomány
Működik is, meg nem is a Meta gondolatírógépe
Speciális szoba és mozdulatlan fej kell hozzá.
tegnap, 19:09
- Tech-Tudomány
Új aranyláz kezdődhet egy felfedezés nyomán
Kulcsszerepe van a kénnek abban, hogy a nemesfém a felszín közelében megjelenik.
tegnap, 06:09
- Tech-Tudomány
Tele van a Föld titokzatos piramisokkal, de az antarktiszi a legrejtélyesebb
Nem csak a Marsra jutott piramisokból.
február 11., 05:57
- Tech-Tudomány
A ChatGPT sokat segít, de van egy ijesztő oldala, amiről senki sem beszél
Forradalmasította az ember és a mesterséges intelligencia kapcsolatát, de mennyire átlátható?
február 11., 18:49
- Címlapon
Itt van Orbán Viktor 4,7 milliós bástyája
Szakértők szerint kezd visszatérni a hit a gazdaságban.
1 órája
- Tech-Tudomány
Ritka Einstein-gyűrűt találtak a Föld közelében és még egy eddig ismeretlen galaxist is felfedeztek miatta
Csupán „csak” 500 millió fényévre találtak csillagászati ritkaságot a kutatók.
február 11., 14:48
- Címlapon
Pénzpatakba léptek a magyarok, akik ide tették a forintjukat
Ha azt gondolta, hogy az állampapír volt a legjobb befektetés, gondolja újra.
3 órája
- Mindeközben
Alekosz ingyen kap több mint 1 milliós fogsort: „Nemzetközi sztár vagyok, a fogazatom minőségének is nemzetközinek kell lennie”
3 órája
- Címlapon
Még kinevezése előtt megbukott Orbán Viktor szövetségese
Nagyon sok a bizonytalanság, akár előrehozott választások is jöhetnek Ausztriában.
3 órája
- Tech-Tudomány
Megtalálták a tehenek Szent Grálját, ezek lehetnek az év legfontosabb technikai áttörései
2025 a robotokról és a zöldtechnológiáról szólhat.
február 6., 08:36
- Tech-Tudomány
Mesterséges szuperintelligencia – az emberiség utolsó találmánya
Ha egy szuperintelligens gép arra következtet, hogy a Föld jobb hely az emberiség nélkül, akkor el is intézhet bennünket.
február 10., 05:52
- Tech-Tudomány
Pehelysúlyban indul, mégis kőkeményet üt az Asus új laptopja
A Zenbook A14 még az egy kilót sem éri el, mégis helytáll a mindennapokban.
február 8., 11:04
- Címlapon
A Mohu közzétette, mikor és hol keződik az idei lomtalanitási szezon Budapesten
Első körben három kerületben vált ismertté a dátum.
44 perce
- Tech-Tudomány
Emberek tisztítására alkalmas mosógépet találtak ki egy japán cég
A gép 15 perc alatt tisztít és szárít.
február 10., 16:39
- Tech-Tudomány
Az Apple-felhasználók titkosított adataihoz követel hozzáférést az Egyesült Királyság
Az úgynevezett „hátsó ajtót” csak nemzetbiztonsági kockázat esetén használnák.
február 8., 07:24
- Mindeközben
Óriásit bakizott a TikTokon Dárdai Blanka, véletlenül kiposztolt valamit, amit nagyon nem akart
5 órája
- Tech-Tudomány
Milyen az élet valójában egy sivatagos bolygón?
Ami a fantasztikus dramaturgiában jól működik, az exobiológiában nem biztos, hogy beválik.
február 9., 11:38
- Tech-Tudomány
Már a NASA is megerősítette, hogy 2032-ben aszteroida csapódhat a Földbe
Az űrügynökség szerint a becsapódás esélye tovább növekedhet.
7 órája