378 hibernált denevért mentettek meg Edelényben
Mintegy négyszáz rőt koraidenevért kellett kimenteni egy edelényi kórházból – írja honlapján az Aggteleki Nemzeti Park.
Azt írták: az edelényi Koch Róbert Kórház műszaki dolgozói hétfőn kértek segítséget tőlük, mivel a tetőtérben lévő kazánház bontása során néhány telelő denevér került elő.
A 4 órás mentés során az Aggteleki Nemzeti Park szakemberei összesen 378 rőt koraidenevért gyűjtöttek össze, melyeket elszállítottak a megbolygatott búvóhelyről.
A megmentett állatok egyik része Jósvafőre, többségük pedig az Esztramos-hegyre, egy bányatáróba került.
A park honlapján részletezték, hogy mérsékelt övi éghajlaton a denevérek a hideg, táplálékhiányos időszakot úgy képesek átvészelni, hogy teljes nyugalomba merülnek.
Testük hőmérséklete ilyenkor 1–6 °C-ra csökken, légzésük és keringésük az aktív állapotban mérhető intenzitás töredékére esik vissza (20–25 lélegzetvétel/óra).
Minimális energiaigényüket az ősszel felhalmozott zsírraktárakból fedezik. Testtömegüknek alig 0,2%-át használják fel naponta, de az októbertől márciusig tartó öthónapos időszakra így is épphogy csak elegendőek tartalékaik – ismertették.
A sikeres teleléshez épp ezért olyan zavartalan és hideg, de mindenképpen fagymentes helyet kell keresniük, ahol védve vannak a csapadéktól és a ragadozóktól. Természetes körülmények között ilyen feltételeket a faodvak és barlangok biztosítanak, de néhány denevérfaj egyre gyakrabban épületek réseibe is behúzódik.
Hibernált állapotban a denevérek nagyon kiszolgáltatottak, ezért vigyázni kell rájuk. Ha építkezéskor véletlenül előkerülnek valahol, azonnal értesíteni kell a Nemzeti Park Igazgatóság munkatársait!
– figyelmeztettek.
Nem ez volt az első ilyen eset, a múlt héten Miskolcon kellett denevéreket menteni – sajnos akkor nem mindet sikerült megóvni.