Oxigént gyártott a marsjáró
További Tech-Tudomány cikkek
- Már évtizedek óta tudják hogy mérgező, mégis máig használják ezt a műtrágyát
- Minden idők legforróbb napjait éltük 2024-ben, de 2025-ben sem lesz sokkal jobb
- Szemet gyönyörködtető Aston Martin kerül kalapács alá
- Hallucinogén koktélt azonosítottak egy ókori egyiptomi ivóedényben
- Egyedülálló régészeti felfedezést tettek az orosz tudósok
A NASA marjárója a Perseverance kedden sikeresen állított elő oxigént a vörös bolygó légkörének 96 százalékát kitevő széndioxidból. A marsjáró jelenleg egy magaslati ponton várja, hogy megörökíthesse az Ingenuity marshelikopter repüléseit, de a veszteglést hasznos tudományos munkával tölti.
A szóban forgó művelet a MOXIE nevű eszköz első tesztje volt. A MOXIE rövidítés a marsi erőforrások helyszíni feldolgozásának angol megnevezését takarja (Mars Oxygen In-Situ Resource Utilization Experiment).
A MOXIE a tesztüzem során 5 gramm oxigént termelt, ez a szerény mennyiség egy űrhajós légzéséhez szükséges oxigént 10 percig fedezi. A folyamat 800 Celsius fokos hőmérsékletet igényel, az eszköz működéshez szükséges felmelegítése önmagában két óráig tartott. A MOXIE üzemszerűen óránként 10 gramm oxigént tud majd előállítani.
Az ember keveset fogyaszt
Az oxigén az emberi Mars küldetésben főleg rakétaüzemanyagként fontos. A felszínre leszálló és onnan visszatérő rakétának az üzemanyag mellett az annak elégetéséhez szükséges oxigént is magával kell vinnie. Ez a vörös bolygóra érkező rakéta esetén 7 tonna üzemanyagot és 25 tonna oxigént jelentene. A misszió és az űrhajósok túlélése szempontjából hatalmas könnyebbség lenne, ha ezt az oxigént nem kellene a Földről oda szállítani, hanem a helyszínen vehetnék fel. Az űrhajósok légzéséhez szükséges oxigen mennyisége elenyésző a rakéta igényeihez képest.
Az űrhajósok együtt nagyjából egy tonna oxigént fogyasztanak egy év alatt
- mondta Michael Hecht az MIT munkatársa és a MOXIE program szakértője.
A MOXIE nem csak az első eszköz, ami oxigént termel egy másik világon. Ez az első olyan technika, ami a későbbi küldetésekben használnak, hogy egy távoli bolygón életben maradhassanak
- emelte ki Trudy Kortes, a NASA űrtechnológiai igazgatóságának technikai demonstrációkért felelős igazgatója.