A hely, ahol először tudták, mi az az Internet
Az automatizálás terén több évvel járt a magyar könyvtárak előtt a Szegedi Tudományegyetem most száz éves könyvtára, írja a Délmagyar.
Ennek előzménye 1977-re nyúlt vissza, amikor Kalmár László matematikus professzor csoportja a közeli számítóközpontban lyukszalagra kezdte rögzíteni 144.000 egyetemi könyvtári könyv adatait, mi több, első pillanattól a később világszabvánnyá vált Marc formátumba rögzítettek.
Az 1990-es évek elején Kokas Károly és Bakonyi Géza, a könyvtár két munkatársa e lyukszalagok felélesztésén kezdett gondolkodni, és nemsokára az amerikai Mellon alapítvány pályázatán nyert pénzből nyolc számítógép jelent meg a Dugonics téri könyvtári folyosón, amelyeken elérhető volt a könyvtár katalógusa. Akkoriban legalább 5 év volt még az internet webes elterjedéséig.
1991-ben itt hozták létre az első online elérhető könyvtári katalógust.
Egyszerre jött össze minden: az 1977-től gyűjtögetett anyag feldolgozása, a számítógép és az informatikai tudás. A többi magyar könyvtár, ha ilyen szervert tudott venni, ünnepélyesen bejelentette, hogy már 17 rekordja van és hamarosan 42 lesz. Mi meg azzal kezdtük, hogy 144 ezer rekordunk volt
– mondta el Kokas Károly informatikai főigazgató-helyettes.
Az egyetemi könyvtár 126 dolgozójából ma már legalább ötvenen olyan feladatokat végeznek, amelyek a hagyományos könyvtárban még nem léteztek.