Hétfőtől magyar tulajdonú a Digi
További Tech-Tudomány cikkek
- Elégett egy aszteroida a Föld légkörében
- Dán kutatók bizonyították: nem moderálják az önkárosító tartalmakat az Instagramon
- Azokkal a gázokkal mentenék meg a földet, amelyek miatt pusztulás fenyegeti
- Rengeteg új Nazca-vonalat talált a mesterséges intelligencia
- Senki sem fog örülni az Apple karácsonyi ajándékának, emelkedik egy népszerű szolgáltatás ára
Január 3-án a magyar kézben levő 4iG megszerezte a Digi és leányvállalatai (Invitel, I-TV), valamint a Digi Infrastruktúra jegyzett tőkéjének száz százalékát kitevő üzletrészét, így a 4iG lett a Digi tulajdonosa.
A felvásárlást 2021 márciusában jelentették be, az átvilágítás és a szerződéskötési folyamat novemberben zárult le, a 232 milliárd forintos (625 millió eurós) tranzakció pedig azért mehetett végbe ilyen gyorsan, mert a magyar kormány a Magyar Közlönyben december 21-én megjelent kormányrendelettel [751/2021. (XII. 21.)] nemzetstratégiai jelentőségűnek minősítette azt, így nem volt szükség a Gazdasági Versenyhivatal vizsgálatára és engedélyére.
A kormány indoklása szerint „Magyarország telekommunikációs ellátásbiztonságának biztosítása, a távközlési infrastruktúra megerősítése és a munkahelyek versenyképesebbé tétele érdekében szükséges – közérdekből nemzetstratégiai jelentőségű összefonódás” a Digi felvásárlása a román tulajdonostól.
A cég közleménye alapján a tulajdonosváltással távoznak a társaság menedzsmentjéből és felügyelőbizottságaiból az RCS & RDS médiakonszern vezetői, és a Digi operatív irányítását és ügyvezetői feladatait Papp-Gerlei Gyöngyvér veszi át, aki az Antenna Hungáriától érkezik.
Az állammal kötött stratégiai megállapodás értelmében a 4iG még 2022 első negyedévében az Antenna Hungáriába apportálja hazai és balkáni telekommunikációs érdekeltségeit, amivel többségi tulajdonossá válik és irányító szerephez jut majd a jelenleg állami tulajdonú vállalatban. A Digi akvizíciójával és az Antenna Hungária tranzakcióval a 4iG a legnagyobb telekommunikációs vállalatok közé léphet Magyarországon, a Telekom, a Vodafone és a Telenor mellett egyedüliként, mely kereskedelmi mobilszolgáltatást is üzemeltethet. A mobilszolgáltatások hosszú távú sorsa egyelőre kérdéses, a Digi Távközlési Kft.-t ugyanis az elmúlt két évben kizárták a hatósági frekvenciaértékesítési eljárásból, a Kúria szerint jogosan. A 4iG vezetőségének korábbi nyilatkozatai szerint a problémát további partneri együttműködésekkel és akvizíciós lépésekkel oldanák meg.
A Jászai Gellért vezette 4iG tervei között szerepel egy új, budapesti központtal működő, „vezető szerepet betöltő” regionális távközlési csoport létrehozása, ennek érdekében a cég:
- Szeptemberben nem kötelező érvényű megállapodást írt alá a szerb TeleGroup Limited és a bosnyák TeleGroup Banja Luka 70 százalékos tulajdonrészének megvásárlásáról.
- Decemberben megállapodott az albán ALBtelecom részvényeinek 80,3 százalékos megvásárlásáról, majd karácsony előtt egy nappal érkezett a bejelentés, hogy a szintén albán ONE Telecommunications 100 százalékát megszerezte a cég.
- Montenegróban december 22-én vásárolta fel a 4iG a helyi Telenor 100 százalékát, mely szolgáltatásaival a helyi lakosság 98 százalékát éri el.
A Digi Magyarországon 1,1 millió előfizetőt szolgál ki, és 2,5 milliónál több előfizetéssel (RGU) rendelkezik. A magyarországi alkalmazottak száma meghaladja a 2700 főt, a médiakonszern hazai érdekeltségeinek konszolidált árbevétele 70 milliárd forint volt az elmúlt években, a korrigált EBITDA pedig 19 milliárdra rúgott. A Digi a nagyobb magyar városokban saját neve alatt 61, az Invitel nevén további 16 ügyfélszolgálati irodát működtet.
A felvásárlással a 4iG Nyrt. egyike lett a kiterjedt országos (optikai) gerinchálózattal rendelkező hazai távközlési cégeknek.
Korrekció: A cikkben korábban hibásan szerepelt a január 10-i dátum, a 4iG január 3-tól tulajdonos.
(Borítókép: A DIGI multimédiás és telefonos szolgáltató üzlete Újpalotán 2020. június 13-án. Fotó: Róka László / MTI)