Egy harminc éve elárasztott spanyol falu romjai tűntek elő
További Tech-Tudomány cikkek
- Angliában engedélyezhetik az első, az Alzheimer-kór lefolyását lassító gyógyszert
- Az AI keresztapja szerint 30 éven belül kiirthatja az emberiséget a mesterséges intelligencia
- Ez a Genesis Phil Collins nélkül gyorsítja fel a robotokat
- Már évtizedek óta tudják hogy mérgező, mégis máig használják ezt a műtrágyát
- Minden idők legforróbb napjait éltük 2024-ben, de 2025-ben sem lesz sokkal jobb
A falut harminc éve árasztották el vízzel egy közeli duzzasztógát építésekor, és az elmúlt években a helyiek megszokhatták, hogy a száraz nyári hónapokban a vízszint fölé kerül egy-egy épület teteje. Most azonban a teljes település láthatóvá vált, egy rozsdásodó autóronccsal és egy még mindig működő ivókúttal együtt, turisták százait vonzva Aceredóba – írja a CNN.
A Spanyolország északnyugati részén, a portugál határ közelében található Lindoso-víztározót 1992-ben építették, ekkor kellett elhagyniuk falujukat az aceredóiaknak, akikben érthető módon régi sebeket tépett fel a falu romjainak látványa.
Régen itt minden tele volt szőlőskertekkel, narancsfákkal. Minden zöld volt, és gyönyörű. Nézze meg most!
– idézi a Sun a 72 éves Jos Luis Pennt, akinek harminc éve kellett elhagynia az otthonát.
Bár Spanyolország történelme során többször is átélt aszályos időszakokat, a klímaváltozás súlyosbította a problémát. 2021 utolsó három hónapjában az átlag-csapadékmennyiség alig 35 százaléka hullott, idén pedig gyakorlatilag egy csepp eső sem esett Spanyolországban. A nemzeti meteorológiai intézet, az AEMET adatai szerint ebben az évszázadban mindössze egyszer, 2005 januárjában fordult elő hasonló. Ha a következő hetekben nem lesz változás, a spanyol és a portugál mezőgazdászok kilátástalan helyzetbe kerülhetnek.
Bár hivatalosan csak Spanyolország területének 10 százalékát nyilvánították aszály sújtotta területnek, főleg a déli országrészeken extrém szárazsággal szembesülnek a helybéliek. A világörökség részét képező Doñana Nemzeti Park vizes élőhelyei miatt komoly vita robbant ki a környezetvédők és az andalúziai földművesek között, akik szeretnék öntözésre használni a terület vízbázisát. A természetvédők szerint ugyanakkor ez veszélyeztetné a máris a kiszáradás jeleit mutató területet.
Közben a gazdálkodók és az állattenyésztők szervezete arra figyelmeztet, ha egy hónapon belül nem érkezik komolyabb csapadék, a gabona-, az olajbogyó, a dió- és a szőlőültetvények a termés 60-80 százalékát elveszíthetik.
A spanyol kormány a példátlan szárazság miatt azt tervezi, hogy az Európai Unió koronavírus miatti helyreállítási alapjából 570 millió eurót az öntözőrendszerek hatékonyabbá tételére használ fel.
(Borítókép: Fotó: Brais Lorenzo / EPA)