- Tech-Tudomány
- Zöld Index
- tudomány
- klímaváltozás
- felmelegedés
- metán
- energia
- energiaipar
- nemzetközi energiaügynökség
- globális felmelegedés
- üvegházhatású gázok
Sokkal több metánt bocsát ki az energiaipar, mint amennyit bevallanak
A globális metánkibocsátás hetven százalékkal magasabb, mint amennyit az országok hivatalosan jelentenek – áll a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) szerdán kiadott elemzésében. A nemzetközi szervezet szerint jobb mérésekre és keményebb fellépésre van szükség az erős üvegházhatást okozó gáz kibocsátásának csökkentéséhez.
A metán egy, a szén-dioxidnál sokkal gyorsabban, tizenkét év alatt lebomló, de annál sokkal erősebb üvegházhatást okozó gáz. Légköri hatása mintegy harminc százalékban felel az ipari forradalom óta bekövetkezett felmelegedésért. A metánkibocsátás csökkentése ezért rövid távon is jelentős hatással lehet a globális felmelegedésre.
Az energiaipar a világ metánkibocsátásának mintegy negyven százalékáért felelős, és csak tavaly öt százalékkal több gázt juttattak a légkörbe, mint az előző évben.
A mai magas gázárak miatt a metánszivárgások megakadályozása gyakorlatilag visszahozná az árát
– mutatott rá az IEA igazgatója, Fatih Birol.
A metánkibocsátással kapcsolatos adatok túlnyomórészt műholdas mérésekből származnak. Ezek alapján tudható, hogy a legnagyobb metánkibocsátási események tavaly Texasban, Türkmenisztánban és a Közel-Keleten következtek be. Ha ezeket sikerül elkerülni, gyakorlatilag 180 milliárd köbméter kerülhetett volna a világpiacra.
A metánkibocsátás csökkentésével kapcsolatos célkitűzéshez 110 ország csatlakozott a tavaly novemberi glasgow-i klímacsúcson. Birol rámutatott:
Az emberi tevékenységből származó metánkibocsátás harmincszázalékos csökkentése olyan hatással lenne a felmelegedésre, mintha 2050-re szén-dioxid-semlegessé válna a teljes teherszállítási szektor.