A ruhán keresztül is fertőzhet a majomhimlő?
További Tech-Tudomány cikkek
- Rongyként nyújtható és csavarható az LG új kijelzője
- Az élet keresése közben végezhetett a marslakókkal az amerikai szonda
- Itt a nagy dobás a 4iG-től: műholdakat állítanak Föld körüli pályára
- Minden eddiginél furább hibrid szörnyeteggel rukkolhat elő az Apple
- Hamarosan képtelenek leszünk kiszolgálni az adatközpontok energiaigényét
Müller Cecília, országos tiszti főorvos korábban elmondta, hogy a majomhimlő csak közeli kontaktusban terjed emberről emberre, azonban nagyon ritka esetekben tárgyakkal is el lehet kapni a fertőzést, például törölközővel vagy ágyneművel.
Az Amerikai Járványügyi és Betegségmegelőzési hivatal (CDC) most arra figyelmeztet, hogy a majomhimlőhöz hasonló vírusok a ruhákon, ágyneműkön és törülközőkön is képesek túlélni, ezért nagyon fontos, hogyan kezeljük a szennyes ruhákat, főleg, ha van majomhimlős beteg a háztartásban – írja a WebMD.
A CDC szerint a majomhimlő akkor kerülhet rá a ruházatra, ha a fertőzött személy bőrkiütéseivel vagy testnedveivel érintkezik.
Robert Glatter, a New York-i Lenox Hill Kórház sürgősségi orvosa elmondta, a majomhimlő azért éli túl ilyen sokáig az olyan anyagokon, mint a pamut, mert azok porózusabbak és légáteresztőbbek, mint a műanyag vagy fémfelületek.
Az orvos azt tanácsolja: ha a majomhimlős beteg elég jól érzi magát, akkor mosson magára, ellenkező esetben ajánlott kesztyűt húzni, illetve köpenyt és maszkot viselni a majomhimlővel fertőzött személy ruháinak mosásakor.
Majd hozzátette, hogy ezeket a ruhaneműket érdemes magasabb hőfokon mosni.
Elmondása szerint a szoros tesi kontaktussal való terjedéshez képest a ruházatokon megragadó vírus még így is minimális kockázatot jelent. Továbbá felhívta a figyelmet, hogy majomhimlős beteggel való érintkezés után meleg vízzel, szappannal mossunk kezet, vagy használjunk kézfertőtlenítőt.
Az ENSZ Egészségügyi Világszervezete (WHO) július 23-ánglobális egészségügyi veszélyhelyzetet rendelt el a majomhimlő miatt. Magyarországon eddig 42 igazolt majomhimlős esetet jegyzett fel a Nemzeti Népegészségügyi Központ.
A betegség általános tünetekkel – láz, hidegrázás, izomfájdalom, hátfájdalom, fejfájás, fáradtság –, illetve a nyirokcsomók duzzanatával kezdődik, majd 1-3 nappal e tünetek után bőrkiütések jelennek meg.
(Borítókép: Pablo Blazquez Dominguez/Getty Images)