Géppel generált alkotásra kapott szerzői jogot az amerikai művész
További Tech-Tudomány cikkek
- Rongyként nyújtható és csavarható az LG új kijelzője
- Az élet keresése közben végezhetett a marslakókkal az amerikai szonda
- Itt a nagy dobás a 4iG-től: műholdakat állítanak Föld körüli pályára
- Minden eddiginél furább hibrid szörnyeteggel rukkolhat elő az Apple
- Hamarosan képtelenek leszünk kiszolgálni az adatközpontok energiaigényét
Az illetékes jogvédő hivatal szerzőként regisztrálta a New York-i Kris Kashtanovát, aki a Midjourney nevű mesterséges intelligencia segítségével alkotott képregényt. Az Instagramon közölt bejegyzésében Kashtanov kifejtette, hogy szerinte a mesterséges intelligenciával generált alkotásért is őt illeti a szerzői jog, és ügyvéd barátja felvetésére döntött úgy, hogy precedenst teremt a regisztrációval.
Az alkotó a hivatalnak úgy nyilatkozott, hogy az MI csak segédkezett az alkotás létrehozásában, mivel a történetet ő írta, és a képkockákat is ő válogatta össze és szerkesztette.
A számítógéppel generált művészet és ezek emberi alkotásként való bejegyzésének története a múlt század 60-as éveiig nyúlik vissza, de az első olyan eset, amelyben a legújabb, sok vitát kiváltó képgeneráló modellek egyik alkotását regisztrálják. A Dall-e, Stable Diffusion és a Midjourney nevű generátorok olyan minőségi ugrást jelentenek, hogy művészeti pályázatokat is megnyernek velük. Az ipari képszolgáltató Getty azóta letiltotta platformjáról a generált képeket. Az amerikai szerzői jogi hivatal egyébként nem tiltja generált művek beadását, azonban nem hajlandó mesterséges intelligenciát szerzőként bejegyezni.
A képzőművész közösség ellenállása mellett még abból is lehet probléma, hogy Kashtanov a képregény főszereplőjét, Zaryát egy ismert színésznőről, Zendayáról mintázta, mivel a karakteralkotás egyik hatékony módszere, ha a mesterséges intelligencia a konkrét névre keres a munkához használt képadatbázisból.
A Zarya of the Dawn című képregény ingyen letölthető az AI Comic Books oldalról.