Megtalálták a rák terjeszkedésének egyik mechanizmusát
További Tech-Tudomány cikkek
- Az Instagram ezentúl jelentősen megkönnyítheti az életünket
- Hatalmasat bakizott az Apple Intelligence, azt állította, Luigi Mangione lelőtte magát
- Egy eddig még nem látott Androidot fejlesztett a Google, azt is tudni már, min futhat majd
- Felfedezték a gekkók hatodik érzékét
- Olyan új funkciót kapott az Amazon Prime Video, amit az összes streamingplatform irigyel
A daganatos betegségeknél a halál leggyakoribb okát az áttétek jelenik, vagyis az, hogy a daganatok megjelennek a szervezet különböző pontjain. A máig gyógyíthatatlan betegség gyógyításánál az egyik legfontosabb célpont ezért az áttétképződés megakadályozása.
Az áttétképződés elleni terápiák megvalósítása bonyolultnak bizonyult, mert az áttétet irányító célpontot nehéz megtalálni
– magyarázza Eric Rahrmann posztdoktori hallgató, a Cambridge-i Egyetem rákkutató központjának kutatója. A brit tudósoknak azonban sikerült megtalálniuk az egyik működést, ami a daganat terjedéséért felelős, felfedezésüket a Nature Geneticsben tették közzé.
A rák egyik trükkje, hogy a daganatot támogató mikrokörnyezetet hoz létre, amit egy fallal véd a szervezet önvédelmi reakciójától. A friss kutatás beazonosított egy kulcsfontosságú fehérjét, az NALCN-t, hosszabb nevén nem szelektív nátriumcsatornát. Ez a fehérje a sejtek falán található és a nevéből is következően a sejt nátriumfelvételét szabályozza. Az egereken végzett laboratóriumi kísérletek során kiderült, hogy a NALCN inaktiválása vagy blokkolása „feltűnően megnövelte a keringésben jelen lévő tumorsejtek és áttétek számát”.
Önmagában nem kóros dolog
A felfedezésnek volt egy másik oldala, amely meglepte a kutatókat: kiderült, hogy a NALCN blokkolása nemcsak rákos, de az egészséges sejtek vándorlását is beindítja. Olyan hasnyálmirigysejteket figyeltek meg, amelyek a vesébe vándoroltak és ott a vese egészséges sejtjeként folytatták az életüket.
A modelljeink demonstrálták, hogy az NALCN funkció leállása tumor nélkül is növelte a véráramba kerülő hámsejtek számát
– ismertette Rahrmann.
Ez azt jelenti, hogy a most felfedezett áttétképzési mechanizmust a jövőben akár károsodott szervek gyógyítására használhatják.
Ez a laboratóriumunk legjelentősebb felfedezése az elmúlt három évtizedben
– fogalmazott Richard Gilbertson, a kutatás vezetője.
Nem csak azonosítottuk az áttétképződés egyik mozgatóját, de fejére állítottuk az eddigi közvélekedést, amikor kimutattuk, hogy a rák egészséges működéseket használ saját céljaira
– tette hozzá.
(Borítókép: Mayank Makhija/NurPhoto/Getty Images)