A karácsonyt sem úgy ünnepeljük már, mint régen
További Tech-Tudomány cikkek
- Az Instagram ezentúl jelentősen megkönnyítheti az életünket
- Hatalmasat bakizott az Apple Intelligence, azt állította, Luigi Mangione lelőtte magát
- Egy eddig még nem látott Androidot fejlesztett a Google, azt is tudni már, min futhat majd
- Felfedezték a gekkók hatodik érzékét
- Olyan új funkciót kapott az Amazon Prime Video, amit az összes streamingplatform irigyel
Emlékszik az utolsó alkalomra, amikor szeretteitől vicces, felhasználóról felhasználóra terjedő karácsonyi, esetleg újévi üzenetet kapott? Amennyiben igen, nagy valószínűséggel az sem az elmúlt három-négy évben volt, ha pedig mégis, érezze magát szerencsésnek. De mi miatt szoktunk le a személyesebb hangvételű köszöntésektől? – részben természetesen a közösségi média elterjedése miatt.
Áldás és átok
Azt persze nem szabad elfelejteni, hogy az olyan közösségi oldalaknak, mint például a Facebook, szerencsére számos dolgot köszönhetünk, legfőképp azt, hogy összeköt minket. Gondoljunk csak bele, azok számára, akiknek a rokonaik messze, akár a világ másik felén élnek, a közösségi oldalak remek módjai lehetnek a kapcsolattartásnak és a karácsonnyal kapcsolatos újdonságok megosztásának.
A távoli nagyszülők számára is remek lehetőség, hogy lássák, unokáik hogyan várják az év egyik legizgalmasabb napját, hogyan bontják ki ajándékaikat, és hogyan örülnek nekik, míg segítségével a családi fészekből kirepült fiókák is visszatekinthetnek egykori otthonukba. Szintén pozitívum, hogy képek és videók formájában a nem olyan közeli, de kedvelt ismerőseinkkel is megoszthatjuk, hogy éppen mi történik velünk – azaz azt, hogy mennyire csodálatosan finom lett a pulyka, mennyire gyönyörű lett a mézeskalács, és hogy mennyire boldog a családban mindenki. Mind tudjuk azonban, hogy ezeknek a fele sem igaz.
A közösségi oldalaknak köszönhetően ugyanis számtalan felhasználóban kialakult egy bizonyos megfelelési kényszer, mely arra sarkallja őket, hogy a lehető legtökéletesebb színben tüntessék fel saját magukat és családjukat, nemcsak az ünnepek, hanem a hétköznapok során is. Ráadásul ehhez még társul a FOMO, azaz a Fear of Missing Out (a különböző dolgokból vagy dolgokról való le- és kimaradás félelmének) jelensége, amely az első számú helyen áll a telefonfüggőség okainak listáján – így a karácsonyi álomból a valóságban hamar rémálom válhat.
Üzenet helyett GIF, családi vacsora helyett FaceTime
A technológia fejlődésével nem csupán új dolgok robbantak be a köztudatba, hanem bizonyos dolgok ki is sétáltak onnan. Az egyik ilyen például az SMS is, melyet ma már szinte senki sem használ, sokkal kényelmesebb megoldást nyújt ugyanis a legtöbb felhasználó számára valamelyik ingyenesen használható chatalkalmazás – idehaza például a Messenger.
Míg korábban viccesebbnél viccesebb, felhasználóról felhasználóra terjedő SMS-ekkel köszöntöttük egymást (ahol a fenyőfát kötőjelekkel és ferde vonalakkal, a hópelyheket pedig csillagokkal szimbolizáltuk), addig mára ezek helyét átvették a GIF-ek, vagy az egyszerű és végtelenül személytelen „Áldott, békés, boldog karácsonyt kívánok minden kedves ismerősömnek!” üzenetek, melyet az üzenőfalunkra biggyesztünk ki.
És hogy ez probléma-e? Azt mindenki döntse el maga. Egy biztos, az elmúlt években teljesen megváltozott az, ahogyan a karácsonyt ünnepeljük, ami bizonyos szinten az intimitását is elvesztette.
(Borítókép: Adriana Loureiro Fernandez / Bloomberg / Getty Images)