- Tech-Tudomány
- tudomány
- régészet
- paleontológia
- neandervölgyi
- kőkorszak
- ősember
- emberelőd
- eszköz
- kőbalta
Óriási szakócákat találtak
További Tech-Tudomány cikkek
- Új gomb jön a YouTube-ra, még tovább a képernyő elé szögeznék a nézőket
- A Meta megszünteti saját MI-profiljait, de a chatbotok maradnak
- Ezeket az Apple kütyüket már semmiképp se vegye meg
- Itt a bejelentés: ekkor érkezik az utolsó frissítés a Windows 10-hez
- Műholdakkal védené a tenger alatti kábeleket a NATO
Régészek több különös óriási szakócára bukkantak Dél-Angliában egy leendő iskola területének feltárásakor. Az egyik lelet a harmadik legnagyobb ismert kézi kőeszköz, s mint ilyen, az óriási kőeszközök különleges csoportjába sorolják – a régészek ugyanis időről időre találkoznak ezekkel az ismeretlen rendeltetésű, túlméretezett kézi kőbaltákkal.
A balta a szigeten 300 ezer évvel ezelőtt emberelődök eszköze volt. Szemben a többi ismert őskori kőszerszámmal, amelyek többé-kevésbé elférnek egy emberi kézben, az óriás kőbalták 22 centiméternél hosszabbak, de akár 30 centiméteresek is lehetnek, így a praktikus, egykezes használathoz ormótlanul nagyok.
A London College Egyetem feltárást vezető kutatója, Letty Ingrey elmondta, hogy a 30 centiméteres és 22 centiméteres óriás szakóca mellett további 800 tárgyat találtak, de nem tudták meghatározni, kik használták a titokzatos kőbaltát.
Úgy gondoljuk, hogy az eszközök a két jégkorszak közötti meleg periódusból származnak, a 300 ezertől 330 ezer évvel ezelőttig terjedő időszakból. Nem találtunk emberi fosszíliát, így nincs közvetlen bizonyítékunk a készítőiről. Azt viszont tudjuk, hogy Britanniában Neander-völgyiek éltek ebben az időben, vagy lehetett más korai emberi fajé is
– mondta Ingrey.
Az óriás szakócák ebben a korszakban viszonylag gyakoriak voltak, a praktikus eszközökhöz hasonlóan pattintással állították elő őket.
A kézi kőbaltákat általában vágóeszköznek gondoljuk. Afféle kések ezek, erős vágóéllel, pompásan alkalmasak az elejtett állat feldolgozására, a hús vágására. Azt egyelőre nem tudjuk, hogy ezek a nagyok vajon más célt szolgáltak-e, vagy máshogy használták őket. Az óriási kőbalták, amiket találni szoktunk, tényleg kilógnak a sorból, de nem véletlen, hogy pont ekkorák. Komoly munkát fektetett bele, aki készítette. Először egy megfelelő követ kellett találnia, aztán gondosan le kellett pattintania, hogy kialakítsa a hosszú, éles hegyet
– mutatott rá Ingrey.
A folklór említ ugyan óriásokat, de a paleontológusok nem ismernek különösen nagy termetű vagy kezű emberelődöt. A szakóca azonban a leghosszabb ideig használt emberi szerszám, így hasznát vették a homo erectusok és leszármazottai, a homo habilis, és átvette tőlük a Neander-völgyi ember is. Egyes régészek szerint mivel nem tűnnek kifejezetten praktikusnak, elképzelhető, hogy egyfajta kőkorszaki státusszimbólumok voltak, vagy kultikus tárgyként tisztelték őket.