Tudományos áttörés? – kifejlesztették a „fordított vakcinát”
További Tech-Tudomány cikkek
- Az időjárási szélsőségek erősen megzavarták tavaly a globális vízkörforgást
- Egy új kutatás szerint a magánytól tényleg megszakadhat az ember szíve
- Megoldódott a 19. század egyik nagy rejtélye
- Tim Cook leköszönőben, de ki veheti át a helyét az Apple-nél?
- Hova üljünk egy repülőn, hogy biztosan túléljünk egy balesetet?
A vakcinák általában azáltal fejtik ki a hatásukat, hogy „megtanítják” az immunrendszernek, miként védekezzen egy-egy behatoló vírus vagy baktérium ellen. Most a Chicagói Egyetem kutatói egy olyan vakcinát fejlesztettek ki, amely pont ennek az ellenkezőjét teszi.
A New Atlas beszámolója szerint ez a vakcina egy olyan molekulát távolít el az immunrendszer védelmi „memóriájából”, amely a kórokozók elleni védelemben valóban hátrányt jelent – viszont az autoimmun betegséggel küzdőknek épphogy ez a molekula jelenthet segítséget a tudósok szerint, és ezért hozták létre a vakcinát.
A kutatók gyakorlatilag a máj kiválasztásban játszott szerepét felhasználva érték el azt, hogy a szervezet ne támadja meg ezt a molekulát.
A múltban bebizonyítottuk, hogy ezt a fajta megközelítést fel lehet használni az autoimmun betegségek megelőzésére. Ebben a kutatásban viszont az az érdekes, hogy kimutattuk: ezzel kezelni lehet az olyan, már folyamatban lévő betegségeket, mint a szklerózis multiplex. Ami sokkal hasznosabb lehet a gyakorlati alkalmazásban
– mondta Jeffrey Hubbell, a kutatás vezetője. A vakcina működését vázolva hozzátette: „Ahelyett, hogy erősítenénk az immunitást egy vakcinával, egy nagyon specifikus módon lebontjuk azt a fordított vakcinával.”
Hozzátette azt is: a fordított vakcina azért működik másképp, mint az autoimmun betegségeket kezelő jelenlegi gyógyszerek, mert az utóbbiak az egész immunrendszer működését gátolják, ami nem ideális, hiszen a kórokozókkal szemben kiszolgáltatottá teszik a szervezetet, és egyéb mellékhatásaik is lehetnek.
„Ha ezek helyett a fordított vakcinával kezelhetnénk a pácienseket, akkor az sokkal célzottabb lehetne, és sokkal kevesebb mellékhatással járna” – vázolta Jeffrey Hubbell.
A feltételes módot az indokolja, hogy a fordított vakcina klinikai vizsgálata még folyamatban van. Most még csak a Fázis–1-es vizsgálatok zajlanak, amelyekben az eszköz biztonságosságát vizsgálják szklerózis multiplexben szenvedő pácienseknél.
Mint a kutatás vezetője megjegyezte: „Még nincs olyan fordított vakcina, amelyet klinikailag igazoltak, de nagyon izgatottak vagyunk ennek a technológiának az előrehaladását illetően.”
A kutatás eredményeit összegző tanulmány nemrég jelent meg a Nature folyóiratban, és a Chicagói Egyetem honlapján is beszámoltak róla.