- Tech-Tudomány
- tudomány
- orvostudomány
- demencia
- kockázatok
- alacsony vérnyomás
- alkohol
- depresszió
- d vitamin
A magány és alkohol a korai demencia fő kockázati tényezői között
További Tech-Tudomány cikkek
- Rongyként nyújtható és csavarható az LG új kijelzője
- Az élet keresése közben végezhetett a marslakókkal az amerikai szonda
- Itt a nagy dobás a 4iG-től: műholdakat állítanak Föld körüli pályára
- Minden eddiginél furább hibrid szörnyeteggel rukkolhat elő az Apple
- Hamarosan képtelenek leszünk kiszolgálni az adatközpontok energiaigényét
15 különböző kockázati tényezőn múlhat a korai demencia jelentkezése, ilyen tényező egyebek között az italozás, a magányosság, a halláskárosodás és az ha alacsonyabb társadalmi rétegből származik valaki – derül ki egy új tudományos kutatásból, amelyről a The Guardian számolt be.
A kutatás az Egyesült Királyságban élő több százezer 65 évnél fiatalabb lakos egészségügyi adatait összegyűjtő UK Biobank adatain alapult. Az Exeteri Egyetem és a Maastrichti Egyetem munkatársai ezeket az adatokat elemezve igyekeztek kideríteni, hogy
milyen örökletes, környezeti vagy életmódhoz köthető tényezők szólnak bele a demencia kialakulásába.
A demencia emlékezőképesség leromlásával, szellemi- és fizikai leépüléssel járó idegrendszeri betegség, amely világszerte 4 millió embernél jelentkezik 65 éves kora előtt. A korai demencia tanulmányozásával eddig relatíve keveset foglalkozott a tudomány.
Az új tanulmány megállapításai szerint messze a legkomolyabb kockázati tényezők közé tartozik az ortosztatikus hipotónia, vagyis az alacsony vérnyomás, ami felegyenesedéskor szédülést okoz – ez több mint négyszeresére növeli a kockázatot.
A depresszió több mint háromszoros kockázatot jelent, az alkoholfogyasztás két és félszerest. Ezek után következik a sztrók, a genetikai háttér, a szegénység, a cukorbetegség, szívbetegség, D-vitamin-hiány, halláskárosodás, a C-reaktív fehérje magas szintje és a társadalmi elszigetelődés. A kockázatot csökkentő tényezőkhöz tartozik az alacsony alkoholfogyasztás, az iskolázottság, és az általános fizikai állapot jelzőjének tekintett jobb markolási erő.
A kutatást támogató Alzheimer's Research UK vezetője, Leah Mursaleen elmondta, hogy kockázati tényezők megismerése alapvetően átalakítja a demencia egyéni megelőzésével kapcsolatos gondolkodást. Kiemelte, hogy 10 demenciás esetből 4-ben kimutatható 12 alapvető tényező jelenléte, amilyen a dohányzás, alacsony vérnyomás, és halláskárosodás.