Arckifejezésből szűri a depressziót a mesterséges intelligencián alapuló alkalmazás
A MoodCapture alkalmazás nagyon hasznos lépés lehet a digitális mentális gyógyítás felé, mikor a súlyos depresszióban szenvedőknek nehéz felmérni, mennyire aggasztóak a tüneteik. Az új, mesterségesintelligencia-alapú app segíthet a felismerésben – írja a Techexplorist.
A New Hampshire-i Dartmouth College kutatócsoportja fejlesztette ki az alkalmazást, ami MI és arcképfeldolgozó szoftvert használ az arckifejezések, a depresszióhoz kapcsolódó klinikai jelek és a környezet elemzésére a telefonhasználat során.
Valahányszor a felhasználó feloldja telefonját az arcfelismerő rendszer segítségével, az eszköz kamerája több fotót is rögzít az arcáról és a környezetéről. Az MI által vezérelt algoritmus értékeli ezeket a képeket, elemezve a felhasználó arckifejezését a háttérképekkel együtt. Ha az alkalmazás szerint a felhasználó depressziója súlyosbodik, akkor gyógyító tanácsokat ad, például több szabadtéri testmozgást ajánl vagy a szeretteivel való időtöltést szorgalmazza. Az alkalmazás ösztönözni próbálja a felhasználókat, hogy keressenek olyan tevékenységeket, amiktől jobban érzik magukat és gyengíthetik a depresszió tüneteit.
177, depresszióval diagnosztizált embert 90 napon keresztül fényképezett a telefonjuk, anélkül, hogy tudták volna. Az alanyok levertnek és reményvesztettnek érezték magukat.
A vizsgálatban az alkalmazás 75 százalékos pontossággal azonosította a betegség korai tüneteit.
Amikor ezt követően összesen 125 000 fényképet elemzett, a mesterséges intelligencia azonosította azokat az arckifejezéseket, amelyek egybeestek a depresszió jeleivel. A tekintet iránya, a szem mozgása, a fej helyzete és az izommerevség változása. A fejlesztők szerint öt éven belül eléri a 90 százalékos pontosságot.
Nagy előnye, hogy a betegek gyakrabban tudják majd értékelni állapotukat, betegségüket, és ha rosszabbra fordul a helyzetük, gyorsan tudnak reagálni rá. Passzív módon kiértékelhető vele egy személy hangulata, és az adatok terápia alapjaként is használhatók.