Ilyen fülhallgatót még biztosan nem látott
További Tech-Tudomány cikkek
- Rongyként nyújtható és csavarható az LG új kijelzője
- Az élet keresése közben végezhetett a marslakókkal az amerikai szonda
- Itt a nagy dobás a 4iG-től: műholdakat állítanak Föld körüli pályára
- Minden eddiginél furább hibrid szörnyeteggel rukkolhat elő az Apple
- Hamarosan képtelenek leszünk kiszolgálni az adatközpontok energiaigényét
Bár már hónapokkal ezelőtt, a 2024-es barcelonai Mobile World Congressen (röviden MWC-n) is ki volt állítva, a hazai felhasználók mindeddig nem igazán vehették kézbe a Huawei legújabb vezeték nélküli fülhallgatóját, amihez foghatót nem igazán találni még egyet a piacon – köszönhetően formabontó kialakításának. Amennyiben a vezeték nélküli fülesek között nézelődünk, a legtöbb esetben két opcióval találkozhatunk: hallójáratba illeszthető és fülkagylóban pihenő variánsokkal, amelyeknek megvan az előnye és a hátránya is.
Előbbivel például jobb hangzás és jobb zajszűrés érhető el, a hallójáratba illeszthető megoldás azonban egyesek számára rendkívül kényelmetlen lehet. Az utóbbi, a fülkagylóba helyezhető készülékek számukra jelenthetnek megoldást – ezek azonban szinte alig vagy egyáltalán nem szűrik a külső zajokat, emellett pedig könnyen ki is eshetnek a fülből, hiszen a legtöbb esetben semmi sem rögzíti őket. Ekkor jön képbe a Huawei új megoldása, a FreeClip, ami egy meglehetősen innovatív – és szerintünk furcsa – kinézetű fülhallgató lett, cserébe azonban rendkívül kényelmes és minden más vetélytársnál stabilabban illeszkedik.
Nem mindennapi megjelenés
A készülék hófehér dobozában túl sok izgalmas dolgot nem találunk. A fedelet leemelve egyből a töltőtok és benne a fülhallgatók tárulnak elénk. Ez alatt csak egy paksaméta használati utasítást, valamint egy USB-A/USB-C végződésű töltőkábelt találunk; hálózati adaptert és egyéb csilivili extrákat nem. A matt borítású szürke tokon egy Huawei feliratot, alatta egy státuszjelző ledet találunk, emellett jobbra akad továbbá egy gomb is, amivel párosítani tudjuk a készüléket. Az USB-C-nyílás a tok alján kapott helyet, értelemszerűen ezen keresztül tudjuk tölteni a bölcsőt – pluszpont, hogy emellett adott a vezeték nélküli töltés is.
A tok fedele mágnesesen zár, elkerülendő a véletlen felnyitásokat, emellett pedig maguk a fülesek is mágnesesen – és stabilan – illeszkednek a bölcsőbe. Érdekesség, hogy a kialakításnak köszönhetően nem lehet a jobb és a bal fülbe illeszthető fülhallgatót megkülönböztetni – bármelyik készüléket helyezhetjük a jobb és a bal fülbe is; a FreeClip automatikusan tudni fogja, hogy melyik fülben pihen. És ha már a kialakításnál tartunk: ilyen fülhallgatót még biztosan nem látott. A FreeClip három fő részből épül fel: egy hosszúkásabb, fül mögé illeszkedő egységből, ami javarészt az akkumulátort foglalja magában; egy C-bridge elnevezésű, szilikonnal borított félkörívű részből, ami a kábelezést takarja; és egy gömb alakú egységből, ami maga a hangszóró, ez illeszkedik a fülkagylóba.
Hát ez szerintem egy tévút
– nevette el magát kollégám, amikor először meglátott a FreeClipet viselve. Szó, ami szó, a Huawei új fülhallgatójának megjelenése nem éppen hétköznapi. Míg nem realizáljuk, hogy mit is visel az illető, könnyen összetéveszthető például egy fülbevalóval, ugyanakkor a formabontó megjelenésnek köszönhetően rendkívüli stabilitást kapott a FreeClip. Kipróbáltuk: sem a gyors fejkapkodások, forgások, de még a kézenállás sem volt elég ahhoz, hogy a FreeClip kiessen a fülünkből. Néhány másodperc után egyébként szinte érezni sem lehet, hogy viseljük, amihez a kialakítás mellett nagyban hozzájárul az is, hogy súlya mindösszesen 5,6 gramm.
Nem csak a fülekkel kompatibilis
A készülék párosítása rendkívül egyszerű, a fedél felnyitása után tulajdonképpen bármilyen telefon felismerni, legyen szó androidos vagy iOS-es készülékről. Csatlakoztatni a FreeClipet értelemszerűen a telefon vagy számítógép, esetleg tablet Bluetooth-beállításai között tudjuk, a párosítás után pedig nincs is más dolgunk, mint használni a készüléket. A FreeClip automatikusan érzékeli, ha a fülünkbe helyeztük vagy onnan kivettük, koppintásokkal pedig anélkül tudjuk vezérelni a lejátszott médiát, hogy hozzányúlnánk a telefonunkhoz. A Huaweinek azonban van egy AI Life elnevezésű alkalmazása is, amivel teljesen személyre szabhatjuk a hangzást és a gesztusokat – ezt androidos készülékekre a szankciók miatt a Huawei weboldaláról, míg iOS-es telefonokra az App Store-ból tudja letölteni.
Az AI Life-on belül lehetőségünk adódik figyelemmel követni a tok és a FreeClipek töltöttségi szintjét, különböző effektekkel módosíthatjuk a hangzást, és itt frissíthetjük a készülék szoftverét is. Emellett az appon belül nyílik lehetőségünk finomhangolni a beállításokat, de itt engedélyezhetünk olyan – egyelőre fejlesztés alatt álló – funkciókat is, mint például a hangerő emelése vagy csökkentése azzal, hogy szimplán megérintve tartjuk a FreeClip bizonyos részeit. És ha már a gesztusoknál tartunk: dupla koppintással tudjuk felvenni és letenni a bejövő hívásokat, ahogy a zenét elindítani és megállítani is így tudjuk – míg tripla koppintással a következő zenére ugorhatunk. Alapértelmezett esetben függetlenül attól, hogy a jobb vagy bal oldali fülesre koppintottunk, a készülék ugyanazokat a műveleteket fogja végrehajtani, az Ai Life-on belül azonban lehetőségünk nyílik arra, hogy ezen változtassunk.
Szólhatna nagyobbat is
Bár azt hihetnénk, hogy a kialakításnak köszönhetően elsöprő hangzású lesz a FreeClip, a hűha-hatás sajnos elmarad. A tiszta és hangos zenét kedvelők nem igazán fogják értékelni a Huawei új fülhallgatójának hangzását, a célközönség inkább az átlagfelhasználók csoportja, akiknek csak vezeték nélküli fülhallgatóra van szükségük, hogy néha meghallgassanak egy podcastet, egy zenét, vagy elintézzenek egy hívást, és nem probléma számukra a kissé fátyolosabb hangzás. Félreértés persze ne essék: az open-ear fülhallgatók világában a FreeClip jól szól, a nyolcvanezer forintos ajánlott fogyasztói ár miatt azonban kicsit többet vártunk, ebben az árkategóriában ugyanis már bőven találni hagyományos kinézetű, de jobban szóló alternatívát.
Ugyancsak probléma a hangszivárgás, bár ez tulajdonképpen minden open-ear fülhallgatóra jellemző. Körülbelül 70-75 százalékos hangerősség környékén már zavaró lehet a viselő mellett ülők számára a FreeClipből kiszivárgó zene – így például irodában nem túl ideális a használata.
Sportolók számára azonban valódi megváltás lehet a füles: ha korábbi fülhallgatója futás vagy bármilyen más edzés közben kicsúszott a füléből, a FreeClip remek megoldás lesz, ugyanis az, ahogy korábban említettük, mozdulatlanul pihen a fülkagylóban. Ugyancsak a sportolóknak, esetleg túrázóknak kedvezhet a rendkívül hosszú üzemidő – bár az igazat megvallva ebből mindenki csak profitálni tud. A fülhallgatókban egyenként 55 milliamperórás, a tokban pedig egy 510 milliamperórás telep található, amivel összesen 36 órányi üzemidőt érhetünk el a Huawei szerint – papíron egy töltéssel a fülesek körülbelül nyolc órányi zenehallgatást tudnak garantálni, ami a gyakorlatban inkább hét órának bizonyult, ez azonban még mindig bravúros teljesítménynek számít.
Végül, de nem utolsósorban mindenképp említésre méltó tulajdonság az IP54-es por- és cseppállóság, minek okán egy kis eső vagy izzadtság nem fog problémát tenni a FreeClipekben – fontos azonban megjegyezni, hogy ez csak a fülhallgatókra vonatkozik, a tok ilyen téren védtelen. Ahogy említettük, a Huawei FreeClip körülbelül 80 ezer jó magyar forintért szerezhető be, fekete és lila színben – nálunk az előbbi modell járt. Mindent összevetve tehát egy remekül összerakott fülhallgatót kaptunk, aminek egyetlen valódi negatívuma az ára: ez azonban néhány hónappal később már mérséklődhet annyit, hogy egy igazán jó vétel legyen a FreeClip.
(Borítókép: Huawei FreeClip fülhallgató. Fotó: Szollár Zsófi / Index)