Rongyként nyújtható és csavarható az LG új kijelzője
További Tech-Tudomány cikkek
- Hallucinogén koktélt azonosítottak egy ókori egyiptomi ivóedényben
- Egyedülálló régészeti felfedezést tettek az orosz tudósok
- Év végétől az egész EU-ban változás lép életbe a mobiltelefonoknál
- Vak, a szaglását is elvesztette, de még mindig fickós a 192 éves óriásteknős
- Új, magyar nyelvű vírus kezdett terjedni a Messengeren szenteste előtt
Az LG legújabb fejlesztése egy több mint 30 centiméteres, nyújtható kijelző prototípus, amely egészen 45 centiméterig növelhető anélkül, hogy károsodna. Az eszköz ráadásul nemcsak nyújtható, hanem rongyként hajtogatható és csavarható is, ami új távlatokat nyithat a rugalmas megjelenítők alkalmazásában. A technológia ízelítőjét már szeptemberben, a szöuli divathéten megmutatta a vállalat, ahol olyan ruhákat mutattak be, amelyekbe nyújtható kijelzőket építettek – hívja fel a figyelmet a Tom's Guide.
Középpontban a mikro-LED
Az LG elképzeléseinek középpontjában a mikro-LED technológia áll, amely lehetővé teszi a szabadon alakítható megjelenítők gyártását. Nemrég a cég egy új, 12 hüvelykes prototípust is bemutatott, amely elsőként a világon 18 hüvelykig nyújtható. A kijelző 100 ppi-s felbontást kínál, teljes RGB-színskálával, miközben a hajlítást és csavarást is gond nélkül bírja – rugalmassága az előző, 2022-ben bemutatott prototípushoz képest több mint kétszer akkora; 20 százalékról 50 százalékra nőtt.
A vállalat szerint az új eredményeket „a kontaktlencsékben használt speciális szilícium anyagú szubsztrát tulajdonságainak javításával és egy új vezetékszerkezet kifejlesztésével érték el”. Az új mikro-LED technológiának köszönhetően a panel akár tízezerszer is nyújtható anélkül, hogy veszélybe kerülne a tartóssága vagy a képminősége, legyen szó normál vagy extrém hőmérsékleti körülményekről. És hogy mire lehet majd mindezt használni? Meglepően sok mindenre.
A vállalat számos potenciális alkalmazási területet lát a technológiában: autókba integrált kijelzőket, amelyek virtuális gombokat emelnek ki a képernyőről, vagy tűzoltók számára készült egyenruhákat, amelyek valós idejű adatokat jelenítenek meg a bevetések során. A Tom's Guide azonban a technológia jelenlegi korlátaira is felhívja a figyelmet. A kijelzők 100 ppi-s pixelsűrűsége jelentősen elmarad a modern okostelefonok értékeitől – egy iPhone 16 például 460 ppi-s, míg egy Samsung Galaxy Z Fold6 374 ppi-s kijelzővel rendelkezik. Emellett a színmegjelenítés sem olyan széles spektrumú, mint amit a prémium okostelefonok kínálnak.
Már most is van mivel Flexelni
Bár a nyújtható kijelzők valószínűleg nem fogják teljesen leváltani a hagyományos technológiákat, az általuk kínált új felhasználási lehetőségek kétségtelenül forradalmasíthatják az iparág egyes területeit – az LG például már most is kínál a gamerek számára olyan monitort, ami gombnyomásra hajlítható.
Ez nem más, mint az LG OLED Evo Flex.
A készülék tulajdonképpen az általunk is tesztelt LG OLED Evo C2 tévécsaládjának 42 hüvelykes modelljének átbarkácsolt változata, az OLED Evo Flex ugyanis a kijelzőt érintő specifikációk tekintetében a jelenlegi információk alapján egy az egyben megegyezik a 42 hüvelykes C2-vel – azt leszámítva, hogy előbbi képes gombnyomásra meghajlani.
Ennek fényében egy 3840×2160 pixeles felbontású, 120 Hz-es képfrissítésre képes OLED-panelt kapunk, melyet gamertévé lévén minden földi jóval megpakoltak. A nyújtható prototípussal szemben itt adott az AMD FreeSync- és az NVIDIA G-Sync-támogatás, a 0,1 ezred másodperces válaszidő, a végtelen kontrasztnak köszönhetően pedig a HDR- és a Dolby Vision-támogatás, mindez ráadásul egy tükröződésmentes, matt felületen. Portok tekintetében a HDMI 2.1-ről sem kell lemondani, így az olyan funkciók, mint az automatikus alacsony késleltetési mód (ALLM) és a változó frissítési gyakoriság (VRR), mind jelen vannak.
A kijelző maga körülbelül tíz másodperc alatt képes teljesen sík módból akár 900R-es értékig görbülni – ezért az élményért azonban nem kis összeget kér el a vállalat, első hangon is 650 ezer forintot kell kipengetni az OLED Evo Flexért.
(Borítókép: LG Display)