Itt a bejelentés: ekkor érkezik az utolsó frissítés a Windows 10-hez
További Tech-Tudomány cikkek
- Egy új kutatás szerint a magánytól tényleg megszakadhat az ember szíve
- Megoldódott a 19. század egyik nagy rejtélye
- Tim Cook leköszönőben, de ki veheti át a helyét az Apple-nél?
- Hova üljünk egy repülőn, hogy biztosan túléljünk egy balesetet?
- Sütik és szörfözés – a web szavainak roppant különösek a gyökereik
A Microsoft 2025-ös éve rosszul indul a statisztikák közepette, amelyek azt mutatják, hogy a felhasználók még mindig nagy ívben kerülik a Windows 11-et, mivel a Windows 10 továbbra is uralja az asztali operációs rendszerek piacát, noha a redmondi cég megerősítette, hogy már csak 2025. október 14-ig támogatják a régi verziót.
A Statcounter – amelyet azért használnak, mert a Microsoft ritkán oszt meg használati adatokat, hacsak nincs mivel dicsekednie – 2024 decemberére vonatkozó adatai megerősítik, hogy a Windows 10 piaci részesedése az előző hónaphoz képest 62,7 százalékra nőtt, míg a Windows 11 részesedése 34,12 százalékra esett vissza (a 2024. novemberi 34,94 százalékról) – számolt be a The Register.
Bár a Windows 11 részesedése a tortából még mindig nagyobb, mint 2024-ben ilyenkor volt (amikor a Statcounter 26,54 százalékra tette), az tény, hogy
az új operációs rendszer még mindig messze van attól, hogy megelőzze a Windows 10-et, ami a Microsoft egyes vezetői számára riasztó lehet.
A problémát nem is annyira a Windows 11 hardverkompatibilitási követelményeivel kapcsolatos, jól dokumentált panaszok jelentik – a felhasználóknak viszonylag friss CPU-ra és TPM 2.0-ra van szükségük az operációs rendszer futtatásához, viszont ezt már sikerült megkerülni a Flyby11 programmal –, vagy frissítési problémái, hanem inkább a Windows 10 piaci részesedésének növekedése.
Az egyik elmélet szerint az októberben regisztrált korábbi, magasabb számok részben azoknak a felhasználóknak köszönhetőek, akik „kipróbálták” a Windows 11-et, de aztán úgy döntöttek, hogy nem tetszik nekik, amit látnak, és visszatértek a Windows 10-re.
Mások az igények
A Canalys elemzője, Kieren Jessop megjegyezte, hogy a Statcounter által követett több mint 230 országot és régiót vizsgálva a Windows 10 részesedése valójában csak alig egynegyedükben nőtt, de ez a növekedés jelentős hatást gyakorolt. Jessop az Egyesült Államok példáját hozta fel, ahol a Windows 10 piaci részesedése a 2024. októberi 58 százalékról decemberre 67 százalékra nőtt.
Valószínűleg a vállalatok, közintézmények igényei és talán a Win10-es előtelepített dobozok fogyasztói vásárlásának egy része hajtja fel a számokat
– mondta Jessop a portál kérdésére. „Nem ritka, hogy a vállalatok az újonnan beszerzett Win11-es eszközeiket az IT-frissítési ciklusok részeként Win10-re állítják vissza, a stabilitást és a meglévő rendszerekkel való kompatibilitást előnyben részesítve. A vállalatok ezt addig teszik, amíg nem állnak készen arra, hogy teljes flottájukat Win11-re frissítsék. Ami a közintézményeket illeti, a Win10-re történő visszaváltás sokkal gyakoribb” – tette hozzá a szakember.
Az Egyesült Államok esetében nem lennék meglepve, ha a közelgő Trump-adminisztráció némi eszközbeszerzésre késztetné a kormányzatot, felkészülve a súlyos költségvetési megszorítások lehetőségére
– fejtette ki az elemző.
Nem ez volt a terv
A Windows 10 számos kiadásának ingyenes támogatása 2025. október 14-én szűnik meg. Az érintett felhasználóknak ezután lehetőségük lesz arra, hogy megvásárolják a kiterjesztett biztonsági frissítéseket (Extended Security Updates, ESU), hogy még egy kicsit tovább működjön a rendszer, vagy továbbra is használják az operációs rendszert, és kockáztatják, hogy javítatlan sebezhetőségekbe ütköznek.
A The Register megkérdezte a Microsoftot, hogy mit szól a számokhoz, van-e hivatalos használati statisztika, és hogy fontolóra veszi-e a Windows 11 hardverkövetelményeinek módosítását, de a vállalat egyelőre nem válaszolt.
A másik lehetőség az lenne, hogy a mainstream támogatásra még egy évet vagy még többet adnának. A Windows 10-nek vannak olyan LTSC- (hosszú távú szervizzel rendelkező) verziói, amelyek a 2025-ös határnap után is támogatottak maradnak, de ezek használata a Windows 10 korábbi verziójára való visszatérést jelentené. A Windows 10 Enterprise LTSC 2021 például a Windows 10 21H2 GA kiadásának felel meg – a Windows 10 jelenlegi GA verziója a 22H2.
A Statcounter adatai a 1,5 millió tagoldala által világszerte több mint ötmilliárd oldal megtekintése alapján kerülnek kiszámításra havonta. Valószínűleg nem olyan pontosak, mint a Microsoft által gyűjtött telemetria, de így is egyértelmű tendenciát mutatnak:
A felhasználók nem fogadják el olyan gyorsan a Windows 11-et, ahogyan azt a Microsoft szeretné.
Vannak arra utaló jelek, hogy a vállalatok átállnak a Windows 11-re, bár a frissítési hullám nem az a cunami, amit a Microsoft vagy a hardverpartnerek reméltek. A technológiai hype ellenére a mesterséges intelligenciát használó PC-k még nem gyakorolnak nagy hatást a piacon.
A Windows 10 támogatásának végéig még 10 hónap van hátra, és mivel a világ teljesen más, mint a Windows 11 2021-es debütálásakor volt, a Microsoftnak nincs sok ideje újragondolni a stratégiáját. Ez akár a Windows 10 támogatásának meghosszabbítása, akár a Windows 11 követelményeinek finomhangolása tekintetében történhet.