Nem csak baglyok és pacsirták az emberek
Az eltérő életmódok a test belső órájának eltérő működéséből fakadnak, vagyis más cirkadián ritmust követünk.
A kronobiológiai és kronopszichológiai különbségeket vizsgáló kutatások főleg a reggeli és esti kronotípusokra fókuszálnak. A legutóbbi kutatások azonban arra mutatnak, hogy ezt az osztályozást szükséges lenne újra gondolni és kibővíteni
– mondja Dimitrij Szvesnyikov kutató, az orosz RUDN Egyetem munkatársa.
Kérdőíves felmérések alapján arra jutottak, hogy az embereket ébrenlétük alapján hat feltételezett csoportba lehet sorolni, úgy, hogy a válaszadók 5 százaléka egyik csoportban sem helyezhető el.
Mindig korán van
A kutatás alapján a már ismert baglyok és pacsirták mellé négy új típus kerülhet: a nagyon aktív, a napközben álmos, a napközben aktív és a mérsékelten aktív. A reggeli típus, vagyis a pacsirta, reggel a legaktívabb, és aktivitása napközben folyamatosan csökken. Az esti típusnál, vagyis a bagolynál ugyanez fordítottan történik: a nap előrehaladtával egyre aktívabbak.
A következő két kategória szintén egyszerű: a nagyon aktívak a nap minden szakában nagyon aktívak. A mérsékelten aktívak egész nap mérsékelten aktívak.
A napközben álmosak aktívan kezdik és fejezik be a napot, de napközben kicsit belassulnak. A napközben aktívak ennek a fordítottját produkálják: csak a nap közepén aktívak.
A kutatás szerint egyébként az emberek harmada bagoly vagy pacsirta. A leggyakoribb embertípus a bagoly 24 százalékkal. Pacsirtaéletmódot 13 százalék folytat.
A fennmaradó kétharmadból 18 százalék napközben álmos, 16 százalék mérsékelten aktív, 15 százalék napközben aktív, 9 százalék nagyon aktív.