A csupasz turkálónál lehet a hosszú élet titka
Az öregedésért valószínűleg az oxidációs folyamatok felelősek, pontosabban a sejtképződés során folyamatosan romló DNS, aminek eredményeként egyre rosszabb minőségű sejteket termel a szervezet.
A csupasz turkálónál azonban a három vagy négy évig élő háziegérhez hasonló oxidációs szintet mértek, írja a New Scientist. Rochelle Buffenstein a Texasi Egyetem Egészségügyi Központjának munkatársa, mindkét állatfajból májmintát vett, és különböző kémiai anyagokkal kezelte, hogy minél nagyobb kárt okozzanak a fehérjékben.
A kísérlet eredményeként az egérből származó szövetek kétszer akkora kárt szenvedtek, mint a csupasz turkálóé, ráadásul az utóbbi állat szervezete sokkal hamarabb javítja ki a roncsolódott fehérjéket, mint az egéré.
A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a csupasz turkáló szervezete olyan molekulákat termel, amelyek megjelölik a károsodott fehérjéket, így sokkal hamarabb fel tudja használni újra, vagy képes „javítani" ezeket a szöveteket. Ezzel a módszerrel a csupasz turkáló szervezete drasztikus módon lassítja a sejtöregedést. Valószínű az is, hogy ez a felfedezés olyan gyógyítási módszerekhez járul majd hozzá, amellyel a korai öregedésben szenvedő embereket hatékonyan kezelhetik.