Megtalálták az agy mozgást észlelő részét
Az általunk elvégzett modulatok közül sokhoz tartozik valamilyen előzetes szándék: gondolunk arra, hogy mozogni akarunk, majd a testünk valóban elvégzi a kívánt mozdulatsort. Testünk mozgatásáért két különböző agyterület felel. Az egyik részen keletkezik a mozgási szándék, de egy másik terület hajtja végre az aktuális mozdulatot. A kutatók most kiderítették, hogy melyik rész érzékeli, hogy tényleg elvégeztünk egy mozdulatot.
Amerikai kutatók olyan páciensekkel dolgoztak, akiket agytumor eltávolítása miatt meg kellett műteni - írja a Scientific American. ilyen műtéteken a sebészek gyakran elektromosan stimulálják a tumor melletti területeket, amikor a páciens még ébren van és visszajelzéseket tud adni. Így elkerülhetik a fontos szövetek károsodását.
A tudósok rájöttek, hogy amikor az agy egyik területére eresztettek áramot, akkor a páciens azt érezte, hogy mozgatni akarja valamelyik testrészét, például a karját, vagy a nyelvét. Ugyanazon a helyen a stimuláció fokozásával azt az érzetet keltették a páciensben, hogy elvégezte az adott mozdulatot.
Amikor viszont azt a régiót sokkolták, amelyik a konkrét mozdulat elvégzéséért felelős, akkor a páciensek semmit sem tudtak arról, hogy mozognak.