Magáncég lőhet fel amerikai űrhajósokat
Sokan kritizálják az amerikai űrhivatalt, mert mindig csak az általa tervezett és legyártott rakétákat és űrhajókat használja, miközben a hadsereg is sokszor utaztatja a katonáit civil gépeken, ha az olcsóbb. A NASA reagált az őt ért támadásokra, és ötven éves fennálása óta most először civil beszállítóktól is rendel szolgáltatásokat.
Chris Scolese, a NASA igazgatója múlt héten bejelentette, hogy 150 millió dollárt ad rakétákat és más űreszközöket gyártó cégeknek, hogy ezzel támogassa a fejlesztéseiket. Az űrhivatalnak ugyanis nagy szüksége lesz olyan privát űreszközökre, amikkel az világűrbe szállíthatja az űrhajósokat, amíg nem készül el az űrsiklók utódja.
A változás miatt az USA kevésbé függ majd Oroszországtól a következő fél évtizedben, illetve a privát űrtechnológiai cégek támogatása felpörgeti az űrprogramot és a civil űrhajózást.
William Watson, a kereskedelmi űrtevékenységeket támogató Space Frontier Foundation igazgatója szerint a NASA jobban tud majd fókuszálni a holdprogramra és a marsi tevékenységére, ha a Föld körüli rutinmunkát átadják magáncégeknek.
Scolese támogató csomagjának a része egy 80 millió dolláros felajánlás, ezt az a cég kaphatja meg, amelyik a jelenleg használt teherszállító űrkapszulák módosításával a legjobb emberszállító eszközt alakítja ki, és sikerül bemutatnia a prototípus működését. Az űrhivatal külön kiemelte, hogy a versenyen bárki részt vehet.
A két legesélyesebb versenyző a SpaceX és az Orbital Sciences, amelyeknek már most többféle rakétájuk van és a teherszállító kapszuláik is átalakíthatók utasszállító modullá - írta a Fox News. Sok időt és pénzt megtakaríthat így a NASA, mert a két cég hatékonyan dolgozik. A kilövéseknél például csak néhány tucat dolgozó van jelen, míg a NASA tizenötezer embernek ad munkát az űrsiklóprogramban.