![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)
Várhatóan hétfőn, magyar isdő szerint este 8 óra 28 perckor indul útnak az Atlantis űrsikló. A startra még múlt csütörtökön adott engedélyt a NASA. Az űrsikló fedélzetén hat asztronauta utazik 11 napos küldetésre a Nemzetközi Űrállomásra (ISS), ahová különböző felszereléseket és pótalkatrészeket szállítanak. Az űrhajósok a tervek szerint három űrsétát is tesznek.
A misszió korábban kezdődött volna, de az amerikai űrkutatási hivatal az Ares–1 kísérleti rakéta kipróbálása miatt négy nappal elhalasztotta az Atlantis startját. Az Ares–1 rakéta viszi majd a magasba a kiöregedett űrsiklókat 2015-ben leváltó Orion űrhajót.
A tervek szerint az amerikaiak az Orionnal küldenek majd 2020-ig újra embert a Holdra. Az Ares–1 csaknem 94 méter hosszú rakéta, ilyen hosszú, karcsú hordozóeszközt senki nem épített az utóbbi harminc évben. Minden idők leghosszabb rakétája az amerikai Saturn-V volt, amelyet 1967 és 1973 között használtak egyebek között a Holdra szálláshoz, ez 111 méteres volt. Az űrrepülőgép rakétái 45 méteresek.
Az Atlantis hétfőn kezdődő küldetése után még további öt űrsiklóküldetés lesz az Egyesült Államokban, mielőtt a tervek szerint befejeződik az űrrepülőgép-program 2010-ben. Az Atlantis csak férfiakkal emelkedik a magasba Charlie Hobaugh, az amerikai haditengerészet ezredesének vezetésével, de már nem csak férfiakkal tér vissza. A legényésg egy nőt is magával hoz az űrállomásról, Nicole Stottot, aki három hónapja él az ISS-en.
A kilövésről élő, magyar nyelvű közvetítés is lesz.
![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)