Eredetileg úgy volt, hogy 2011 végén egy évre leállítják a világ legnagyobb tudományos műszerét, hogy kijavítsanak néhány konstrukciós hibát, és felkészítsék a minden eddiginél nagyobb energiájú protonütközésekre. Az európai részecskefizikai kutatások intézete, a CERN azonban úgy döntött, hogy erre mégsincs szükség, és csak 2013-ban állítják le a részecskegyorsítót.
Az LHC jelenleg 7 teraelektronvoltos ütközéseket hajt végre, és olyan jól működik, hogy a tudósok nem akarják megszakítani a munkájukat. Abban reménykednek a részecskefizikusok, hogy már a szünet előtt megtalálják a Higgs-bozont. "Az LHC nagyon jól futott 2010-ben, és teljesítményének további javulása várható, ezért nagy esély van arra, hogy izgalmas új felfedezések születnek még az év vége előtt" - mondta Sergio Bertolucci, a CERN kutatási igazgatója.
A tudósok azt kevésbé tartják fontosnak, hogy az óriási gépezet a szünet elhalasztása miatt 2012 december 12-én, a maja naptár által megjósolt világvégén is működni fog, mert ennek a mítosznak nincs valóságalapja.