Amerikai kutatók rájöttek, hogy a nikotin miként fejti ki az agyban étvágycsökkentő hatását. A felfedezés majdan az elhízás elleni küzdelmet is segítheti. Az amerikai Yale Egyetem kutatói tanulmányukban azt írták le, miként aktivál a nikotin bizonyos neuronokat az agy hipotalamusz nevű területén. Ezek az idegsejtek jelzik a szervezetnek, hogy eleget evett valaki - magyarázta Marina Picciotto kutatásvezető.
A felfedezést egérkísérletekben tették, de a kutatók reményei szerint embereknél is el tudnak majd különíteni hasonló receptorokat. Yann Mineur, a Yale kutatója a neuronok felszínén lévő nikotinos acetilkolin receptorokat tanulmányozva arra volt kíváncsi, hogy a depresszió elleni kísérleti szerek miként hatnak.
Az egyik ilyen vegyületnél megfigyelte, hogy a kísérleti egerek kevesebbet kezdtek enni. További kísérletekben kiderült, hogy a szer képes bekapcsolni egy bizonyos típusú nikotin receptort, amely kapcsolatban van a hipotalamuszban lévő neuronokkal.
A kutatók úgy találták, hogy a most azonosított receptor független attól, amely a nikotin utáni vágyat kiváltja, ami szerintük arra utal, hogy az étvágy csökkenthető lehet anélkül is, hogy az agyi jutalomközpontba beavatkoznának. A felfedezés közelebb vihet a függőség, valamint a súly és a dohányzás közti kapcsolat megértéséhez - emelte ki Picciotto.