A következő 15-30 évben végre még a szkeptikusok is elfogadhatják Darwin evolúciós elméletét, legalábbis így vélekedik Richard Leakey – írja a Washington Post. A híres, kenyai születésű paleontológus, politikus és családja kutatásaival jelentősen hozzájárult az evolúció megértéséhez.
A professzor szerint az evolúció elfogadtatásához csak megfelelő fórumra és interaktív eszközre van szükség, amivel meg lehet győzni az embereket a színtiszta bizonyítékokkal. Ha ez sikerül, akkor „lesz esély arra, hogy a világ jobban megfeleljen a globális kihívásoknak” – nyilatkozta a neves tudós.
Leakey a közelmúltban több hetet töltött New Yorkban, hogy a kenyai Turkanában folytatott kutatásaihoz szerezzen támogatást. A tudós itt tölti a legtöbb idejét, és a világ minden tájáról érkező kutatókkal dolgozik együtt, hogy felkutassák az emberiség múltjából származó kövületeket. Ezúttal Leaky barátja, a zenész Paul Simon is vele ment New Yorkba, és adománygyűjtő koncertet is adott a kutatások támogatására. A fellépésből mintegy kétmillió dollár folyt be. A National Geographic nemrég filmet forgatott Leakey munkájáról, amit még ebben a hónapban be fognak mutatni.
A darwinizmussal kapcsolatos viták már jóval Charles Darwin 1859-es, A fajok eredete című könyvének megjelenése előtt kirobbantak. A XIX. században számos ateista és egyházellenes csoport támadta a keresztény egyházakat, amiért azok nem értetek egyet az új evolucionista elméletekkel – ez a szembenállás nehezítette az emberiség eredete tudományos magyarázatának elfogadását. A XX. században már inkább a kreacionisták okoztak gondot, köztük is a magukat tudományos igényességű csoportnak feltüntető Intelligens Tervezettség elmélet követői.