Sokat megtudtak a kutatók az ősemberek, Australopithecus, Paranthropus és Homo táplálkozási szokásairól a Johannesburg közelében lévő ásatásokon talált kétmillió éves leletekből. A fogak vizsgálatából kiderült, hogy az Australopithecusoknak sokkal változatosabb volt az étrendje, mint a később élt emberősöknek.
Egy nemzetközi kutatócsoport Francis Thackeray, a Wits Egyetem professzora vezetésével a Nature magazinban publikálta erről szóló tanulmányt. A kutatásból kiderül, hogy a Paranthropus inkább növényevő volt, míg a Homo étrendjében sokkal több volt a hús. A fogzománcon talált kémiai elemek alapján nagy biztonsággal tudtak arra következtetni, hogy milyen volt az ősemberek étrendje.
A stroncium és a bárium nagyobb jelenléte arra utal, hogy az élőlény magasabb szinten áll a táplálkozási láncban. A kutatók lézerrel vizsgálták a fogakat, így ezen elemek legkisebb mennyiségét is ki tudták mutatni a fosszíliákban. A korai Homo húsevése összefüggésbe hozható a megnövekedett agymérettel is.
Az Australopithecus mindenevő lehetett, húst is evett, de növények levelei és gyümölcsök is voltak az étrendjében. Az étrend változatossága valószínűleg évszakonként változott. Az étkezési szokások különbözősége ellenére mindhárom ősembertípus hasonló nagyságú körben élt.