Alig 13 fényévnyire lehet a legközelebbi Föld-szerű bolygó
A Kepler űrteleszkópról nyilvánosan elérhető adatok alapján a Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics kutatói azt feltételezik, hogy a vörös törpék hat százalékának van Föld-szerű bolygója a lakhatósági zónában, vagyis olyan távolságra saját csillagjától, ami megfelelő felszíni hőmérsékletet biztosít a folyékony halmazállapotú víz jelenlétéhez.
Mivel a Naprendszer közvetlen szomszédai többnyire vörös törpék, a kutatók úgy gondolják, hogy a legközelebbi Föld-szerű bolygó a szomszédban van, egy vörös törpe körül kering alig 13 fényévnyire. Az természetesen nem tudják, hogy létezhet-e élet a vörös törpe bolygóján.
A kutatócsoport 95 bolygót vizsgált meg, amelyek a Kepler teleszkóptól származó adatok szerint 64 vörös törpe körül keringenek. A legtöbb nem is hasonlít a Földhöz, mérete, csillagjától való távolsága és hőmérséklete sem hasonló. Három olyan bolygót találtak, amelyek kisebbek a Föld kétszeresénél és hőmérsékletük is megfelelő.
A vörös törpék kisebbek és hidegebbek, mint a Nap. Egy átlagos vörös törpe harmad akkora, mint a Nap, így a lakhatósági zóna is közelebb van a csillaghoz. A csillaghoz való közelség azonban más problémákat is felvet, például a bolygók sokkal jobban ki vannak téve a napkitöréseknek, gravitációs hatásoknak.
Ha a tanulmány feltevése igaznak bizonyul és tényleg megtalálják a bolygót a szomszédos vörös törpe körül, akkor meg lehetne vizsgálni, hogy egyáltalán alkalmas-e az életre.
A három említett bolygó sokkal távolabb van, így nem könnyű lefolytatni a fenti vizsgálatokat. A KOI 1422.02 nagysága a Föld nagyságának 90 százaléka, húsz napos keringési idővel, a KOI-2626.01 1,4-szerese a Földnek, 38 napos keringési idővel, KOI-854.01 1,7-szerese a Földnek 56 napos keringési idővel. A bolygók 300-600 fényévnyire vannak, csillagjaik hőmérséklete 3400-3500 Kelvin fokos, míg a Napunk 5800 Kelvin fokos.