Több száz cölöpön áll majd a szegedi szuperlézer
További Tudomány cikkek
- A legszerencsésebb űrhajósok azok, akik az űrben ragadnak
- Két vezető tudós vitája döntheti el a világ jövőjét
- Ideje áttúrni a hűtőnket, ezek az élelmiszerek növelik a cukorbetegség kockázatát
- Amerikai középiskolában fedeztek fel egy 8,7 millió éves fosszíliát
- Meghalt Radda György Károly világhírű biokémikus
Az Exreme Light Inftrastructure (ELI) lézerközpont megvalósítását előkészítő projekt második fázisáról tartottak pénteken sajtótájékoztatót Szegeden, az egyetem Rektori Hivatalában. Ez a fázis csaknem kétmilliárd forintba kerül.
A beruházás Szeged külvárosában, az egykori szovjet laktanya területén zajlik, itt már lőszermentesítettek, eltávolították a cserjéket, valamint elvégezték az infrastruktúra előkészítését is. A közbeszerzések nyáron indulhatnak el a lézerberendezések komponenseire, illetve teljes lézerberendezésekre.
Iszapos a föld, cölöpökre rakják
14 kilométer cölöpalapon összesen 823 cölöpön áll majd az épület – ismertette Hegedűs Tamás, az ELI-HU Nonprofit Kft. magasépítési mérnöke. A termikus stabilitás eléréséhez fontos a rezgésmentesítés, hiszen a szuperlézer kutató központ alatt semmilyen rezgés nem lehet. A szegedi talaj egyébként nem kedvez ennek, hiszen egyes mélységekben agyagos, homokos, iszapos a föld, ezért van, ahol 45 méter mélységbe kell lefúrni. Az előkészítő szakasz kilenc hónapig tart majd.
A teljes kutatóközpont 24 ezer négyzetméteres lesz, ebből a Fekete Doboz névre keresztelt főépület 6200 négyzetmétert tesz ki. Az egész komplexum energiaigénye 50 megawatt, ebből legalább 50 kilowattot megújuló energiaforrásból fedeznek majd, használnának például termálvizet és napkollektorokat. Az ELI-ben lesz majd könyvtár, valamint parkok és kerti tó is.
Szent-Györgyi Albert reinkarnációja
„Az ELI olyan jelentőségű Magyarországnak, és főleg Szegednek, mintha Szent-Györgyi Albert reinkarnálódna technikai formában” – mondta B. Nagy László, a Csongrád Megyei Kormányhivatal kormánymegbízottja. Nemcsak a szegedi szuperlézer, hanem a köré telepedő tudományos park is nagy lehetőség a kutatási eredmények pénzé tételében. Az ELI arra is nagy lehetőség, hogy véget érjen az a tendencia, hogy a hazai kutatási eredmények nem itthon hasznosulnak.
Lehrner Lóránt, az ELI-HU ügyvezető igazgatója szerint a szuperlézer központ nem költözik el majd öt-tíz év múlva az olcsóbb munkaerő reményében, mint egy autóipari beszállító: „Hosszú évtizedekig meg fogja határozni Szeged életminőségét és az itt élők gondolkodását is.” Már most jelentős az érdeklődés az ELI, és az köré tervezett tudományos park iránt is. A kormány áprilisi döntése nyomán már Brüsszelben, az Európai Bizottság asztalán hever a jövőbeli tervekhez és a projekt megvalósításához szükséges támogatási kérelem.
Segíthet a rákkutatáson
Osvay Károly, az ELI tudományos csoportvezetője szerint az ELI csak akkor lehet sikeres, ha nemcsak a régióból, hanem az egész országból részt vesznek annak munkájában. 2020-ig ezer specialistára lesz szükség a lézerközpontban, például fizikusokra, biológusokra, mérnökökre, mérnök informatikusok továbbá szakmunkásokra és technikusokra is.
A jelenleg létező legnagyobb lézernél ezerszer nagyobb teljesítménysűrűségű berendezés segítségével jelentős előrelépés történhet néhány súlyos betegség, például az Alzheimer-kór, a rák gyógyításában, de és a számítástechnika területén is látványos eredmények születhetnek az ELI-nek köszönhetően.