Ekkora gázfelhőt még sosem láttak
Amerikai csillagászok az univerzum legnagyobb gázfelhőjét fedezték fel egy kvazár fényében. Ez lehet az intergalaktikus pókháló egyik fonala – írja az MTI, a Nature egyik tanulmányára hivatkozva.
A kvazár kvázisztelláris (csillagszerű) rádióforrás, általában távoli galaxisok aktív magjai. A most észlelt gázfelhő halvány ködjét a kvazár zseblámpaként világította meg. A fényt a Kaliforniai Egyetem kutatói vették észre a hawaii Keck obszervatóriumban. Megállapították, hogy a gázfelhő hossza 1,5 millió fényév, vagyis több mint tízszerese a Tejútrendszer átmérőjének.
A leghatalmasabb diffúz köd, amit valaha ember látott – jegyezte meg Joop Schaye holland csillagász.
A galaxisok kialakulása előtt a világegyetem atomokból és láthatatlan sötét anyagból álló diffúz gázt tartalmazott. A galaxiskeletkezési modell szerint ezután alakultak ki a gravitációforrások, és ezek köré tömörültek a galaxisok.
A szimulációs modellek szerint nem minden anyag került a gravitációs források vonzásába. Maradtak vékony hidak, amik a galaxisokat összekötve egy úgynevezett intergalaktikus hálót formáltak. Bár ezek közül még soha nem láttak egyet sem, a mostani észlelés is ezt az elméletet támasztja alá.