A Samsung forradalmasítja a graféngyártást
A Samsung Electronics bejelentette, hogy kifejlesztettek egy, a graféngyártást felgyorsító eljárást. A cég a Szung Kjun Kuan Egyetem kutatóival együttműködve fejlesztette az új gyártástechnológiát.
A grafén nem új anyag – csupán egy atomnyi vastagságú grafitréteg –, viszont a 2010-es felfedezése Nobel-díjat ért. Nem véletlenül. A grafén keményebb a gyémántnál, strapabíróbb az acélnál, mégis rugalmasabb, mint a gumi. Jobb elektromos vezető a réznél, és vagy százszor jobb az elektronmobilitása, mint a szilíciumnak.
Több kutató próbálkozott a grafén tömeggyártásával, de rengeteg nehézségbe ütköztek. A grafén feltalálói egy grafittömbbről szedegettek fel ragasztóréteggel egy atom vastagságú grafitréteget, de ez lassú és körülményes munka. (Magyar kutatóknak már sikerült egy nanométernél kisebb gyűröttségű grafénmezőt létrehozniuk.)
A Szung Kjun Kuan Egyetem kutatói és a Samsung egy újfajta szintézist alkalmazva a nagyobb grafénmezőkből tud egyetlen grafénkristályt létrehozni egy félvezetőn, megtartva annak elektromos és mechanikus tulajdonságait.
Ha az eljárást sikerül alkalmazni a tömeggyártásban, az áttörést hozhat a modern gyártástechnológiában; a grafént az elektronikában és az orvostudományban egyaránt lehet hasznosítani. A hajlékony kijelzők, a viselhető technológiák, a génmanipuláció és a hatékony energiatárolás területén a grafén ideális, de ehhez az kell, hogy nagy mennyiségben, megbízható minőségben állítsák elő.