Lehet biztonságos a GMO
További Tudomány cikkek
- A súlycsökkentő műtét lehet a megoldás a túlsúlyos cukorbetegek problémáira
- A Ryugu aszteroida mintái hemzsegnek az élettől
- A vese sejtjei is képesek az emlékezésre
- Hatalmas aranylelőhelyre bukkantak Kínában, ez lehet a Föld egyik legnagyobbja
- A Csendes-óceán villámai miatt lehet több zivatar Magyarországon
Amerikai kutatók megtették az első lépést afelé, hogy olyan génmódosított növényt hozzanak létre, ami nem tud vadon megélni. Mindezt úgy érték el, hogy átírták egy baktérium genetikai kódját; így a növény kizárólag mesterséges vegyszerek hatására tud növekedni. Ha mégis kijut az érintetlen anyatermészetbe, elpusztul.
A Nature-ben publikált tanulmány, amin a Harvard és a Yale kutatói dolgoztak, azt írja, hogy ez lehet a GMO-k új generációja. A génmódosított mikroorganizmusokat eddig is használták Európában, az Egyesült Államokban és Kínában, hogy ipari környezetben gyártsanak belőlük gyógyszereket vagy üzemanyagot, így érthető a biztonságra való törekvés.
Olyan organizmusokat hoztunk létre, amik szintetikus aminosavakat igényelnek az életben maradáshoz.
- magyarázta a projekt jelentőségét Farren Isaacs, a Yale Egyetem professzora.
Több kutatás is próbálkozott a GMO féktelen elterjedésének megakadályozásával. Márpedig a GMO-kat nem csak laborkörülmények között használnák: a génmódosított szervezeteket jól lehet használni például olajfoltok eltakarítására, vagy az emberek életminőségének javítására. Viszont szükség van a biztonsági intézkedésekre is, mivel a génmódosított növények elszaporodhatnak, és ez előre nem látható ökológiai katasztrófákhoz vezethet.
Papíron a Jurassic Park is biztonságos volt
George Church, a Harvard professzora, a tanulmány vezető szerzője szerint a természetes élővilág védelme mindennél pontosabb, ezért a tudományos közösség felelőssége, hogy biztonsági mechanizmussal lássa el a génmódosított növényeket.
Ugyanakkor Huw Jones, a hetfordshire-i Rothamsted Research kutatója szerint ezek a folyamatok még kezdeti fázisban vannak. Julian Savulescu, az Oxfordi Egyetem szakértője szerint ez még nem szüntet meg minden kockázatot: még mindig van rá esély, hogy egyes természeti jelenségek hatására a szaporodásbiztos GMO is megváltozhat, és így már képes lehet vadon is megélni.
(Nem véletlenül tűnhet ismerősnek a történet: a Jurassic Park regényben is úgy akarták megakadályozni a dinoszauruszok elszaporodását, hogy lizinfüggővé tették őket. Létrehoztak egy hibás gént az állatok protein-anyagcseréjükben, hogy lizin nélkül elpusztuljanak – ezt külön adagolták az ételükhöz. Aztán mi lett a vége? A dinók megszöktek, és telezabálták magukat csirkével és babbal, mert azokban sok a lizin.)