Némónak bejött a klímaváltozás
További Tudomány cikkek
- Egy szál cigaretta elszívása csaknem 20 perccel rövidíti meg az életet
- Kiderült a Dunántúl népvándorlás kori népességének genetikai összetétele
- Teller Edétől a kaszinókon át a kvantumszámítógépig
- Lassan átveszik a macskák ennek a szigetnek az irányítását
- Kiderült, lehetnek-e boldogok az egyedül élő emberek
Egyes halaknak kimondottan jót tesz a globális felmelegedés: nemcsak hogy kibírják az óceán felmelegedését, de nagyobbra nőnek és egészségesebbek, mint valaha. Pedig a korábbi kutatások azt mutatták, hogy az alkalmazkodásra képtelen fajok valószínűleg a hidegebb vizek felé veszik az irányt – amelyik erre nem képes, az kipusztul.
Most viszont kiderült, hogy egyes fajok néhány generáció alatt alkalmazkodni tudnak a megváltozott életfeltételekhez. Az ausztráliai James Cook Egyetem kutatója, Philip Munday és munkatársai kiderítették, hogy egyes trópusi halfajták a génjeik ki- és bekapcsolásával örökítették tovább a megváltozott hőtűrő képességet – azaz epigenetikus adaptációval.
Egyelőre nem tudni, hogy ennek hosszú távon milyen hatásai lehetnek. A vizsgált halak látszólag vígan lubickolnak, de Munday szerint
talán később fogjuk megtudni, mi lesz ennek az ára, ha egyre többen lesznek. A világban nincs ingyenebéd.
Jennifer Donelson, a sydney-i Műszaki Egyetem munkatársa szerint ez nem biztos; mint megállapították, egyes, a korallzátonyok környékén élő halfajok úgy élnek a meleg tengervízben, mint... hát, hal a vízben. A Csendes-óceán nyugati részén élő bordó bohóchalak (Premnas biaculeatus, vagy ahogy az animációs filmből a legtöbben ismerik: Némó) lubickolnak az új helyzetben: egy év növekedés után a halak anyagcseréje alkalmazkodik a felmelegedett tengervízhez, és az anyagcseréjük is felgyorsul.
A korallzátonyok környékén élő példányokat nem viselte meg 1,5, illetve a 3 Celsius-fokos vízhőmérséklet-emelkedés sem. Sőt, a 3 fokkal melegebb vízben élő halak általában 8 százalékkal nagyobbra nőttek és 29 százalékkal többet nyomtak.
Munday ugyanakkor megjegyezte, hogy a víz felmelegedésének előre nem látható hatásai is lehetnek, nem beszélve azokról, amiket a friss tanulmányok nem mutattak ki. Ezzel Donelson is egyetértett; azt is megemlítette, hogy a halak szaporodóképességét például még nem vizsgálták. Az is gondot jelenthet, hogy a bohóchalak az óceánok elsavasodásától hajlamosak meghülyülni, és ilyenkor vakmerőbbek, kiszámíthatatlanabbak lesznek.