- Tudomány
- tél
- betegség
- vírus
- nátha
- immunrendszer
- járvány
- pandémia
- koronavírus-járvány
- koronavírus
- influenza
Miért télen támadnak a légúti vírusok?
További Tudomány cikkek
- Kemofóbok, szevasztok! Az alkimisták már a konyhában vannak, és rotyogtatnak
- Ünnepnapok a csillagászoknak, pénteken és szombaton is ritka jelenségek az égen
- Tizennégyszer is nyerhetünk a lottón, csak nem egyedül kell játszani
- A rendszeres ülőmunka 16 százalékkal növeli a halálozás kockázatát
- Nem irreális az időutazás, ha van egy jóféle féreglyukunk
A koronavírus-járvány egy-két évre feledtette velünk az influenzát és a szokásos téli takonykórokat, idén azonban megerősödve újra visszatértek. De miért mindig télen jönnek a bacilusok, vírusok, tüsszentések és náthák?
A The Journal of Allergy and Clinical Immunology című folyóiratban megjelent tanulmányban a kutatók azt találták, már csekély hőmérséklet-csökkenés elpusztíthatja az orrlyukak vírusok és baktériumok ellen küzdő sejtjeinek majdnem 50 százalékát.
A hideg levegő miatt legyengül az immunrendszer, és megnő a vírusfertőzések valószínűsége
– mondta Benhamin Bleier, a Harvard Medical School kutatója.
Nem igazi orrban
De fontos megjegyezni, hogy a vizsgálat alapjául nem élő szervezetben folytatott kísérletek szolgálnak. Bár emberi szövetet használtak a laboratóriumban az immunválasz tanulmányozására, mégsem valós emberi orrban kutakodtak. Vagyis lehetséges, hogy az eredmények nem állják meg a helyüket a való világban, vagyis egy valós orrban.
Elméletben azonban sikerült bizonyítani, hogy az extracelluláris vezikulák, a sejtek által kibocsátott, membránnal körülvett képletek, amelyek fontos szerepet játszanak a sejtek közötti kommunikációban, képesek kivédeni a légúti vírusokat és baktériumokat.
A kutatók megállapították, hogy a hőmérséklet csökkenése elpusztítja az extracelluláris vezikulák majdnem 42 százalékát (ami felére csökkenti az immunrendszer defenzív képességét), és
kiiktat más védekezőrendszereket is a szervezetben, amelyek felvehetnék a harcot a baktériumokkal.
De létezik egy egyszerű és nagyszerű módszer a légúti betegségek távoltartására, a maszk. Mostanra talán már meg is szoktuk, ha viszont megkönnyebbülve eldobtuk, akkor vissza kell térnünk hozzá, a maszk viselésével ugyanis megóvhatjuk orrüregünket a téli hidegtől.
(Borítókép: Patrick Pleul / picture alliance / Getty Images)