Ki ne dobja a banánhéjat!
További Tudomány cikkek
- Megtalálták a másnaposság felelősét, de nem az, amire eddig gyanakodtak
- Ha nincs vérfrissítés, jönnek a bajok
- Magas rangú katonatiszt tűnt fel a világ legnagyobb hadseregében, de még mindig rejtély, ki irányítja őket
- Végre tényleg megoldódhatott Stonehenge rejtélye
- Még mindig mérgező az 1916-os verduni csata helyszíne
Talán eddig eszünkbe sem jutott, hogy a banán héját felhasználjuk a konyhában. Pedig micsoda pazarlás kihajítani a kukába ezt az értékes és ízletes tápanyag-összetevőt!
A gyümölcs héja teszi ki tömegének negyven százalékát, úgyhogy a banánhéj felhasználása segíti az élelmiszer-pazarlás csökkentését is. De még ennél is érdekesebb a ScienceAlert által a közelmúltban közölt tanulmány, amely kimutatta, hogy ha kifehérítik a banánhéjat, megszárítják és lisztté őrlik, finom pékáru készíthető belőle. Ráadásul ezek a banánalapú finomságok ugyanolyan jók lehetnek, mintha búzából készültek volna – vagy akár jobbak.
A banánkutatók kísérletezni kezdtek: 7,5; 10; 12,5 és 15 százalékban helyettesítették a sima lisztet banánhéjliszttel, majd értékelték a sütemények új táplálkozási és antioxidáns-tulajdonságait. Ezek a banánliszttel vegyített sütemények több fehérjét, rostot, magnéziumot és káliumot tartalmaztak, mint a hagyományos liszttel készült csemegék. Ráadásul a banánliszt rákellenes tápanyagokból áll.
De a vizsgálatok szerint a banánhéjlisztből nem szabad 7,5 százaléknál többet tenni a süteményekbe és pékárukba, mert a nagy mennyiség megkeményítheti a sütiket a sok rost miatt. A banánhéj nem csak táplálkozási és ízbeli pluszt adhat az ételeknek, antioxidáns és antimikrobiális tulajdonságai miatt növeli az eltarthatóságot. A friss tanulmány feltárta, hogy a banánhéjlisztből készült finomságok akár három hónapig is frissek maradnak szobahőmérsékleten, legyen szó akár kenyérről, sütiről vagy egyéb, tészta alapútermékekről.
Nigella Lawson brit sztárszakácsnő és műsorvezető egyébként nemrég megmutatta, hogy a banánhéjat a currys, sós receptekben is fel lehet használni. A vegán bloggerek pedig kitalálták a banánhéjbacont is.
(Borítókép: Papajcsik Péter / Index)