A londoni Queen Mary Egyetem szakértői megtanították a poszméheket, hogy bontsanak ki egy jutalmat (cukorkát) tartalmazó dobozt – írja a BBC. A poszméhek továbbadták a tudást a kolóniáikban élő többi egyednek, és kiderült, hogy ez a tanulás nagyobb hatással van a poszméhek viselkedésére, mint korábban gyanították.
A poszméhek nagyobbak, mint a méhek, testük szőrösebb, és nem termelnek mézet. Kevésbé agresszívek, ritkán csípnek, és sűrű bundájuk, szárnyaik erős rezgése miatt sok pollen tapad a szőrzetükre, így több virágport szállítanak. De nem csak ezek a jó tulajdonságai. Most kiderült, hogy rendkívül jó tanulók is – ha egymást oktatják.
A trükkös dobozt a fedele óramutató járásával megegyező irányba történő elforgatásával lehetett kinyitni egy piros fül megnyomásával, egy kékkel pedig a másik irányba lehetett a fedelet mozgatni. A kísérlet során pár betanított méh megmutatta a többinek, hogy lehet kinyitni a dobozt. A néző méhek később 98 százalékban ugyanezzel a módszerrel nyitották ki, vagyis megtanulták társaiktól a bevált módszert.
A poszméhek szociálisan sajátították el a viselkedést, és nem maguk fedezték fel a megoldást. Dr. Alice Bridges, a tanulmány vezetője elmondta, hogy
a poszméhekről nem ismert, hogy a vadonban közös szokásaik, viselkedésük lenne, de a kísérletek során egy trend terjedését és fennmaradását tapasztaltuk poszméhcsoportokban, hasonlóan a főemlősöknél és madaraknál tapasztaltakhoz.
Azt mondta, hogy ezeknek a szociális rovaroknak a viselkedése a bolygó legbonyolultabb attitűdjei közé tartozik.
Más kísérletekben, ahol két módszert is bemutattak a doboz kinyitására, a megfigyelő méhek kezdetben mindkét szisztémát használták, de végül kikötöttek az egyik mellett, és a saját kolóniájukban ez vált dominánssá. Ez mutatta meg, hogyan alakulhat ki viselkedési tendencia a méhpopuláción belül.
(Borítókép: Patrick Pleul / picture alliance / Getty Images)