Saját magát termékenyítette meg a nőstény krokodil Costa Ricán
Egy fogságban tartott nőstény krokodil, amely soha nem volt együtt hím krokodillal, teherbe esett. Magzata genetikailag 99,9 százalékban azonos vele, ami szintén a szűznemzést támasztja alá. Ez volt az első ismert ivartalan szaporodás hüllők között – írja a Sky News.
Ivartalan szaporodást már dokumentáltak madarak, gyíkok, kígyók és halak esetében, de krokodiloknál még soha.
A szóban forgó krokodil 18 éves volt, amikor 2018-ban tojásokat rakott. Ezek közül hét életképesnek tűnt, és érettnek, de három hónap elteltével sem keltek ki, úgyhogy az etológusok felnyitották őket. Az egyikben egy halva született krokodilmagzat volt.
A Virginia Tech szűznemzésre szakosodott kutatói elemezték a magzatot, eredményeiket a Royal Society Biology Letters folyóiratában publikálták. E szerint a krokodiloknál is előfordulhat ivartalan szaporodás, többször, mint gondolnánk. A tudósok úgy nyilatkoztak:
Nem ritka, hogy a fogságban tartott hüllők tojásokat tojnak, de hímektől függetlenül. Ezek a tojások azonban általában életképtelenek.
A peték potenciális életképességét meg kell vizsgálni, ha hiányoznak a hímek, de ahogy a kutatók elmondták, szűznemzés párok esetén is előfordulhat. A felfedezés abból a szempontból is nagyon izgalmas, hogy rávilágíthat a krokodilok kihalt rokonainak, például a dinoszauruszoknak a lehetséges szaporodási képességeire.
(Borítóképünk illusztráció. Fotó: Nano Calvo / VWPics / Universal Images Group / Getty Images)