Ennél nem talál jobb ingyenes gyógyszert

2024.10.03. 17:05
Létezik egy olyan grátisz csodaszer, amely az ember testi és lelki egészségét is javítja, meghosszabbítja az életet, és mosolygásra késztet bármely napszakban. Ha van egy kicsit több szabadidőnk és legalább 70 négyzetméterünk, akkor a miénk is lehet az elixír, ami nem a hulahoppkarika (bár ennek a rendszeres használata szintén jó hatású lehet), hanem úgy hívják: kutya. Most kiderült, a gyerekek oxitocinszintjére is pozitív hatással van az ebtársaság.

Se szeri, se száma a tanulmányoknak, amelyek már bizonyították, mennyi pozitívummal jár egy négylábú barát. Egy 2023-as vizsgálat mutatta meg, hogy a felnőttek kortizol stresszhormonszintje már 5–20 perces kutyás együttlét után is csökken, abban az esetben is, ha a kutya nem igazi barátunk, csak egy idegen.

Az ebek befolyásolják a szívritmusunkat, sőt a sajátjukat is, jó hatással vannak például a szívfrekvencia-variabilitására. Ez azt jelenti, hogy egy négylábú jelenlétében változékonyabb lesz a szívfrekvenciánk, vagyis a szív követni tudja a szervezet keringési szükségleteit, rugalmas és alkalmazkodóképes. A legszebb a kutya-ember hatásokban az, hogy ami pozitívan hat az emberekre, az a kutyát ugyanígy befolyásolja. Ők is boldogabbak lesznek, ha kölcsönhatásba lépnek egy emberrel. 

Ha kutya van, szerelem van

Az American Heart Association metaanalízise szerint a kutyatartás jelentősen csökkenti a szívroham kockázatát és/vagy a korai halál rizikóját egyedül élők esetében. A kutyás élet visszaszorítja a krónikus betegségek kialakulásának esélyét, és az ebtulajdonosok kisebb valószínűséggel halnak meg szívrohamban vagy szélütésben. A kötelező séták jótékony hatása, hogy apasztják a cukorbetegség és az elhízás előfordulásának esélyét, növelik a szociális interakciókat („Jaj de cuki, milyen fajta?”).

a kutyás háztartásokban Csökken a stressz és a vérnyomás, mert a kutya látványa, érintése, hallása boldogsággal tölti fel a szervezetet – kivéve persze a macskákét.

Egy svéd tanulmányban 182 000, szívrohamon, valamint 155 000, szélütésen átesett embert vizsgáltak. Összehasonlították a kutyával élő magányosokat és a kutya nélkül élőket, kiderült, hogy 33 százalékkal kisebb volt a szívroham kockázata a kutyásoknál. Akiknek volt kutyájuk, de családjuk is, 15 százalékkal csökkent ez a rizikó. Hasonló arányokat fedeztek fel az agyvérzés után.

Abban az óriás analízisben, amiben több mint 3,8 millió embert vizsgáltak, kiderült, hogy a kutyatulajdonosoknál

  • 24 százalékkal csökkent a korai halál kockázata,
  • 31 százalékkal a szív- és érrendszeri problémák miatti halálozás rizikója,
  • és 65 százalékkal a szívroham utáni halálozás kockázata.

Kilenc éve egy japán tanulmány hívta fel a figyelmet az oxitocin és a kutyák kapcsolatára, eszerint a szeretethormonnak is nevezett oxitocin az emberben és a kutyában is megnő, ha interakcióba lépnek. Ezt akár már a szemkontaktus is kiválthatja, ha összezárják őket – igen, ez olyan, mint a szerelem. A téma egyik legnagyobb szakértője, Takefumi Kikusui, két éve azt is bizonyította, hogy a kutyák az emberekhez hasonlóan sírnak örömükben, mikor hosszú idő után újra találkoznak gazdájukkal.

Nő a gyerekboldogság is

A hipotalamuszban termelődő oxitocin stresszcsökkentő és hangulatjavító, szociálisabbá és nyíltabbá tesz minket. Kiderült, hogy 8–10 éves gyerekeknél épp ezeket a hatásokat váltja ki a kutyákkal való játék. Mikor a gyerekeket 3 helyzetben vizsgálták: ismerős és szeretett kutyával való játék során, idegen kutyával való hancúrozás közben és magányos játék alatt, kiderült, akár ismerős, akár idegen kutyával játszanak, az oxitocinszintjük egyértelműen megnő az egyedüli játék alatt tapasztalt hormonszinthez képest.

A kutyák válogatósabbnak bizonyultak: boldogságszintjük csak akkor nőtt meg, ha ismerték játszópajtásukat, ha nem, akkor változatlan maradt.

A kutyák és gyerekek között kialakuló kapcsolat, a pozitív együttlét jó hatással van a gyerekek szociális fejlődésére is, mert javítja a kommunikációs készségeket, miközben megtanulják értelmezni a kutya testbeszédét, kifejezéseit, igényeit. Ez a nonverbális kapcsolattartás hatékonyabb interperszonális készségeket fejleszthet, amelyeket használhat a társakkal és felnőttekkel történő érintkezésben, de mentálisan és érzelmileg is pozitív hatással van a kisebbekre.

Az ebek terápiás használata épp azon alapul, hogy fejlesztik az érzelmi szabályozást, oldják a szorongást, motiválhatják a tanulást, például ADHD-s vagy autista gyerekeknél. Persze, ahogy a kutatás vezetője, Dr. Gitanjali E. Gnanadesikan hangsúlyozza, nem minden kutya alkalmas és fogékony a gyerekekkel való játékra és kapcsolattartásra. De ha elszántuk magunkat, hogy a sok jó hatás érdekében végre tényleg beszerzünk egy kedves kutyát, részesítsük előnyben a menhelyieket: egy örökbefogadással két életet menthetünk meg (mert helyet csinálunk egy új árvának is, ha elhozunk egyet), és a gondozóktól tanácsokat is kaphatunk a kutya karakterére, habitusára, igényeire vonatkozóan. 

Máshogyan ugyanúgy - Hétköznapi emberek, különleges sorsok

Szinte nincs olyan család, baráti társaság, ahol ne lenne legalább egyvalaki, aki valamilyen mentális betegséggel, idegrendszeri zavarral vagy függőséggel küzd. Ez a kötet húsz megrázó igaz történetet tár fel.

MEGVESZEM
Ma is tanultam valamit 1-2-3-4-5

5 könyv
Több mint 600 meghökkentő, érdekes és tanulságos történet!

MEGVESZEM