A WHO tanulmányban közölte, mely betegségek ellen kaphatunk a jövőben védőoltást
További Tudomány cikkek
- Megtalálták a másnaposság felelősét, de nem az, amire eddig gyanakodtak
- Ha nincs vérfrissítés, jönnek a bajok
- Magas rangú katonatiszt tűnt fel a világ legnagyobb hadseregében, de még mindig rejtély, ki irányítja őket
- Végre tényleg megoldódhatott Stonehenge rejtélye
- Még mindig mérgező az 1916-os verduni csata helyszíne
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) eBioMedicine című szaklapban kedden közzétett új tanulmánya 17 olyan kórokozót nevez meg, amelyek rendszeres megbetegedéseket okoznak, és ezekhez új vakcinák fejlesztése szükséges. Ez az első olyan kutatás, amely szisztematikusan rangsorolja az endémiás kórokozókat olyan kritériumok alapján, amelyek a régiókra nehezedő nyomást, az antimikrobiális rezisztencia kockázatát és a társadalmi-gazdasági hatásukat is magukban foglalják.
A tanulmány kiemelten kezeli a vakcinakutatást és -fejlesztést három betegség, a HIV, a malária és a tuberkulózis esetében, amelyek együttesen évente mintegy 2,5 millió halálos áldozattal járnak. Ezek mellett a streptococcus A típusát és a Klebsiella pneumoniae-t nagyobb ellenálló képességük miatt tették a listára.
Az új vakcinákkal kapcsolatos globális döntéseket túl gyakran kizárólag a befektetés megtérülése vezérelte, nem pedig a legveszélyeztetettebb közösségekben megmenthető életek száma
− közölte Dr. Kate O'Brien, a WHO Immunizációs, Vakcinák és Biológiai Osztályának igazgatója, majd hozzátette, „ez a tanulmány széles körű regionális szakértelmet és adatokat használ fel olyan vakcinák értékeléséhez, amelyek nemcsak a közösségeket ma nagymértékben sújtó betegségeket csökkentenék jelentősen, hanem a családokat és az egészségügyi rendszereket terhelő egészségügyi költségeket is.”
A WHO több szakértőt kért fel arra, hogy válasszák ki egy vakcina fejlesztéséhez elengedhetetlen tényezőket. Ezek elemzése, valamint az egyes kórokozókra vonatkozó regionális adatok felhasználása után az Egészségügyi Világszervezet összeállította a tíz legfontosabb kórokozó listáját. A globális lista elkészítéséhez összevetették a regionális adatokat, melyek következtében összesen 17 baktériumtípust írtak össze, melyekkel szemben új vakcinák fejlesztését irányozták elő.
Ez a lista elősegíti azt az immunizációs célt, hogy minden régióban mindenki részesülhessen ezekből a vakcinákból. Alapot biztosít új oltások kutatás-fejlesztésének menetrendjének meghatározásához, és célul tűzi ki maga elé, hogy a kutatók, a finanszírozók és a gyártók számára világos legyen, mely vakcinák fejlesztése lehet kiemelt prioritás.
A kórokozók rangsora kiegészíti a világszervezet járványokra vonatkozó kutatás-fejlesztési tervezetét, amelyben olyan baktériumok szerepelnek, amelyek a jövőben világjárványt okozhatnak, mint például a Covid-19 vagy a SARS.
Az új jelentés célja a fejlődő országok immunizációs programjai kutatási prioritásainak és szükségleteinek meghatározása és támogatása, a globális oltóanyag-kutatási és -fejlesztési menetrend megalapozása, valamint a kiemelt oltóanyagok fejlesztésének és bevezetésének stratégiai előmozdítása, különösen a legnagyobb közegészségügyi terhet és legnagyobb társadalmi-gazdasági hatást okozó kórokozók ellen.
Az Egészségügyi Világszervezet az alábbi baktériumokat sorolta fel listájában, amelyek az e kórokozók elleni vakcinák fejlesztése különböző szakaszban tartanak.
Kórokozók, amelyek esetében vakcinakutatásra van szükség:
- Streptococcus A típusa
- Hepatitis C vírus
- HIV-1
- Klebsiella pneumoniae
Kórokozók, amelyeknél a vakcinákat tovább kell fejleszteni:
- Cytomegalovírus
- Influenzavírus
- Leishmania fajok
- Nem tífuszos szalmonella
- Norovírus
- Plasmodium falciparum (malária)
- Shigella fajok
- Staphylococcus aureus
Kórokozók, amelyek esetében a vakcinák bevezetés előtt állnak
- Dengue-vírus
- Streptococcus B típusa
- Extra-intestinális patogén E. coli
- Mycobacterium tuberculosis
- Légúti szinciális vírus (RSV)