Az orvosok egy 50 éves, extrém módon elhízott, súlyos cukorbetegségben és alvászavarban szenvedő páciens kezelésekor döntöttek az agyi stimuláció mellett, amikor a beteg már nem reagált a gyógyszerekre, nem használt a diéta, a műtétet pedig visszautasította. A páciens agyába elektródákat ültettek, és gyenge elektromos jelekkel ingerelték az agyának azt a területét, ami az étvágyért és az éhségérzetért felelős.
Az agy stimulálását az étvágy manipulálására eddig csak állatkísérletekben próbálták ki, de fájdalomcsillapításra és depresszió kezelésére embereken is folytattak már ezzel a módszerrel sikeres kísérleteket, sőt a Parkinson-kór ellen is bevetették már.
A kezelés mellékhatásaként vették észre az orvosok, hogy a betegnek déja vu érzése támadt, a fiatalkorából származó, elfelejtett emlékek rohanták meg, meglepő részletességgel és intenzitással kezdett emlékezni harminc évvel korábbi eseményekre. Két hónappal a kezelés után megismételték az elektromos ingerlést, és az eredmény ugyanez volt. Háromheti stimulálás után a páciens sokkal jobb eredményeket ért el memóriatesztekben, mint korábban, később azonban az is kiderült, hogy míg a memória javul az elektromos ingerlés idejére, amint kikapcsolják az elektródákat, az emlékezet jóval gyengébb lesz.
A kutatást vezető Dr. Andres Lozano most az Alzheimer-kór korai fázisában levő betegeken próbál segíteni az agy elektromos ingerlésével.