Újra megrendezik a fizika napját a Szegedi Tudományegyetemen
Újra megrendezik a fizika napját a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE), szombaton a résztvevők betekinthetnek laboratóriumokba, maguk is végezhetnek kísérleteket, s számos érdekesség mellett megismerkedhetnek az intézményben folyó tudományos és oktatási munkával.
Az immár ötödik alkalommal megrendezett eseménynek kettős célja van: népszerűsíteni a fizikát, az egyetemen folyó kutatást, oktatást, s bemutatni, milyen szoros kapcsolat van a tudományos eredmények és a mindennapi élet között – mondta Szalai Tamás doktoranduszhallgató. A látogatóknak – akik közt a korábbi esztendőkben a diákok mellett szép számmal voltak szülők, s más idősebb érdeklődők is – bemutatják az intézményben folyó ipari kutatásokat, azok a középiskolások pedig, akik fontolgatják, hogy a szegedi egyetemen folytatják majd tanulmányaikat, feltehetik kérdéseiket a jelenlegi hallgatóknak.
A standoknál számos érdekes és látványos kíséreltetnek lehetnek szemtanúi a vendégek, melyek többségét maguk is kipróbálhatják. Fény derül arra is, miért és hogyan foszforeszkálnak az élőlények, miként helyettesíthetőek a hagyományos mérőeszközök az virtuális méréstechnikával, s szó lesz a modern 3D-s mozik működéséről is. A vendégek megvizsgálhatják napszemüvegeik fényáteresztő képességét, tesztelhetnek vízgőzmérésen alapuló „hazugságvizsgáló-berendezést”, és megismerkedhetnek a fizikai kutatómunka során is használt matematikai modellezés szépségeivel. Kiderül, miként lehet egy akvárium segítségével bemutatni az üvegszálak működését, s hogy a különböző mesterséges fényforrások mennyire károsak szemünkre és agyunkra.