Folytatjuk sorozatunkat az MSNBC toplistája alapján; a világ kilencedik legszörnyűbb tudományos munkája következik. Vigyázat, undorító!
„Felhívott egyszer egy nyomozó, aki ismert, és tudta, hogy rovartanból diplomáztam. Azt mondja, hé, Neal, van egy hullánk itt a hullaházban, mindenféle bogarakkal, nem akarod megnézni? Amikor a halott – akiről aztán kiderült, hogy ismertem személyesen – fogaiban és a szemében férgeket találtam, azt gondoltam, ez a legkirályabb munka, ami létezhet, ezt nekem találták ki.”
Így mesél Dr. Neal Haskell, az amerikai igazságszolgáltatás első számú törvényszéki entomológusa arról, hogyan került a szakmába. Az igazságügyi rovarszakértők (összesen huszan dolgoznak az amerikai hatóságoknak) abban segítik a nyomozást, hogy a hullákban talált rovarok kifejlettségi fokából nagy pontossággal meg tudják határozni a halál beálltának időpontját. A legpontosabb eredményt egyébként a döglégy lárváinak vizsgálata adja.
Dr. Haskell a világ első igazságügyi entomológus szakkönyvének szerzője, a St. Joseph's College egyetemen tanít, és eddig nagyjából száz gyilkossági nyomozásban vett részt szakértőként. Persze nem minden munkája olyan egyszerű, hogy előbányászik két lárvát, aztán megnézi őket mikroszkóp alatt. Egy clevelandi gyilkosság felderítése során például 17, műanyagzsákba tekert disznótetemmel (ami ilyen szempontból kiválóan szimulálja az emberi hullákat) modellezte újra az esetet, hogy meg tudja állapítani, a legyek milyen sorrendben és mennyi idő alatt veszik birtokba a bezacskózott testeket.
“Rengeteg jó dolgot tettem életemben, de a férgek vizsgálatán keresztül segíteni elkapni a rosszfiúkat a legpozitívabb mind közül” – jellemezte a munkáját Dr. Haskell.
5 könyv
Több mint 600 meghökkentő, érdekes és tanulságos történet!
MEGVESZEM
Kövesse az Indexet Facebookon is!
Követem!
Rovataink a Facebookon