Már az ókori egyiptomiak is szenvedtek érelmeszesedésben
Gregory Thomas, a Kaliforniai Egyetem kardiológiaprofesszora vezetésével egyiptológusok bevonásával húsz múmiát vizsgáltak meg a kairói Egyiptom-múzeumból.
Szerveket kerestek
A múmiák teljes testéről CT rétegröntgen-felvételeket készítettek, elsősorban a szív- és érrendszerre összpontosítva. A húszból tizenhat múmiánál tudták megkülönböztetni a szívet és az ereket. A tizenhatból kilencnél voltak jelei az érelmeszesedésnek. Egyes múmiáknál hat elmeszesedett érszakaszt is találtak.
A csontok elemzéséből megállapították, hogy a fáraók hány éves korukban haltak meg. A 45 év felett elhunytaknál nyolc közül hétnek volt érelmeszesedése, a 45 év alattiaknál nyolcból csak kettőnek. Az éremeszesedés a nőknél és férfiaknál egyaránt előfordult.
Az ismert személyazonosságú múmiák többsége a felső társadalmi osztályokhoz tartozott, sokuk a fáraók udvartartásában dolgozott. Az egyéni táplálkozási szokásokat persze nem lehet már kideríteni, de azt tudni, hogy a szarvasmarhafélék, a kacsa és liba fogyasztása általános volt.
Több tényező
"Nem tudjuk, hogy bármelyik múmia halálát is az érelmeszesedés okozta-e, de azt meg tudjuk erősíteni, hogy sokuknál jelen volt ez a betegség" – jelentette ki Thomas professzor. Ez az eredmény azt sugallja, hogy a betegség megértéséhez nem csak a modern kockázati tényezőket kell figyelembe venni, tette hozzá a kutató.
A vizsgálatról szóló beszámoló az amerikai orvosszövetség lapjában, a Journal of the American Medical Associationben jelent meg szerdán.
Rovataink a Facebookon