A globális felmelegedés jót tesz a fáknak
A globális felmelegedés hatására felgyorsult a fák növekedése, állítják a Maryland amerikai szövetségi államban lévő SERC környezetvédelmi kutatóközpont munkatársai. A héten megjelent kutatás szerint az emelkedő hőmérséklet, a tenyészidő meghosszabbodása és az atmoszférában lévő szén-dioxid mennyiségének megnövekedése főleg a mérsékelt égövben segíti a gyorsabb növekedést.
A kutatók az Egyesült Államok keleti részén vizsgáltak húsz éven át 55 erdőt, a hőmérséklet alakulását, valamint a szén-dioxid mennyiségét. A vizsgálat arra az eredményre jutott, hogy a fák az elmúlt évtizedekben jóval gyorsabban növekednek, mint azt várni lehetett volna.
A vizsgált fák között volt alig öt éve kihajtott fiatal példány és 225 éves matuzsálem is, a növekedés gyorsulása mindegyiküket érintette. A kutatók adatai szerint kilencven százalékuk legalább kétszer gyorsabban, de volt olyan, amelyik négyszer gyorsabban növekedett annál, mint amire számítottak.
A kutatók szerint ezt a klímaváltozás okozza, de tanulmányukban elismerik, hogy a kérdést még tanulmányozni kell a pontos okok meghatározásához. Szerintük a tenyészidőt meghosszabbító hőmérséklet emelkedés és a levegőben lévő szén-dioxid magas szintje segíti a növekedést.
A kacsák rosszul járnak
Egy másik kutatásban a Dél-Dakotai Egyetem munkatársai megállapították, hogy a globális felmelegedés rossz hatással van a kacsákra, és más vízimadarakra.
Tanulmányuk szerint az Egyesült Államokban több tó és lápos vidék kiszáradhat, illetve összezsugorodhat Észak-Dakotában, Dél-Dakotában, Minnesotában, Montanában és Iowában, amennyiben az átlaghőmérséklet több mint négy fokkal emelkedik. Ez pedig katasztrofális hatással lenne a területen fészkelő és élő vízimadarakra.
Rovataink a Facebookon